Ukážte svoje hranice: Pomôže živý plot, múr či pletivá
Najskôr je potrebné dôsledne si premyslieť, čo všetko a akým spôsobom chcete oplotiť. Oplotenie môže byť z rôznych materiálov a tiež môže mať nevšedný tvar. Živé dreviny, pletivá, múr, kameň či klasický latkový plot. Najčastejšie používané sú kombinované ploty s podmurovkou, vymurovanými stĺpikmi a výplňou z kovových či drevených dielov.
Murovaný plot
Murované ploty sú vhodným riešením, ak potrebujete vybudovať bariéru pred hlukom a zvedavými pohľadmi. S nimi ľahšie odizolujete pozemok od hlučnej cesty či susedov. Takéto oplotenie môže sčasti zakrývať aj dom, čím vytvorí intímnu atmosféru, no zároveň môže zatieniť záhradu. Preto treba jeho výšku dôkladne zvážiť. Na originalite vášmu pozemku pridá murovaný a neomietnutý plot z lícových tehál. Lacným riešením je napríklad plot z betónu, ktorý môže mať rôzne tvary, veľkosti a sivá farba nie je podmienkou. Holému betónovému plotu dopomôžu k prívetivejšiemu vzhľadu napríklad prevísajúce rastliny.
TIP redakcie: Vianočné dekorácie, ktoré vás dostanú
Pletivá
Veľmi jednoduchou a cenovo prijateľnou možnosťou sú rôzne pletivá. Hodia sa predovšetkým na oplotenie záhrad či väčších pozemkov, no dajú sa použiť aj na ohraničenie pozemku okolo domu. Výhodou je, že pletivá nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť.
Drevený plot
Vidiecke prostredie výborne dopĺňa klasický drevený latkový plot. V mestách sa zvyknú drevené ploty často nahrádzať kovom. Drevené ploty pôsobia veľmi prirodzene, no ich nevýhodou je kratšia životnosť. Vyžadujú starostlivosť a nevydržia tak dlho ako napríklad kovové alebo murované ploty.
Živý plot
Originálnym spôsobom, ako určiť hranice pozemku, je vysadiť živý plot. Pestovanie takého oplotenia je dlhší proces a ak sa z neho chcete tešiť, musíte sa oň dôkladne starať počas celého roka.
Foto: Bigstockphoto
Prečítajte si VIAC: Sedačky na mieru či posuvný nábytok – takto budete originálni!