Príprava záhrady na leto
Dlhá a chladná zima dá zabrať každej záhrade, takže s príchodom jari nás čaká viacero úloh. Vezmime náradie, kúsok zručnosti a kopec dobrej nálady, a poďme spolu do záhradky, ktorá už čaká na našu spoločnosť. Roboty je viac než dosť a o zábavu je postarané aj v najmenších záhradách, ktoré chcú v lete takisto vyzerať ako z časopisu.
TIP redakcie: Nájdite si prenájom
Odstránenie škôd po zime
Jarné upratovanie sa netýka iba interiérov, rovnako dôležité je aj na záhradách. Experti varujú pred zanedbaním tohto kroku, čo má jednoduché zdôvodnenie. Ak sa má záhrade dobre dariť, potrebuje zdravé a čisté podmienky, čiže čo najskôr preč so starým lístím, zhnitými plodmi aj vyschnutými rastlinami.
Dôkladná inventúra náradia
Pri prvom jarnom upratovaní sme mohli objaviť rôzne poškodenia na náradí alebo rovno aj chýbajúce pomôcky vo výbave. O ďalších chybičkách ani nemusíme vedieť, čo nás motivuje k dôkladnej inventúre. Niečo sa dá opraviť, niečo treba vyhodiť a dokúpiť náhradu, no vždy je to lepšie vedieť už teraz.
TIP redakcie:
Záhradný domček do záhrady patrí! Na obklad môžete použiť tatranský profil
Vhodný čas na postrek stromov
Ak máme istotu, že zem je dostatočne suchá a záhrada zvládne prvé práce bez ujmy, môžeme začať s postrekom stromov. Predajcovia ponúkajú mnoho účinných prípravkov, ktoré chránia stromy pred škodcami, plesňami a ochoreniami. Obzvlášť citlivé sú marhule a broskyne, no všetky si zaslúžia preventívny postrek.
Vyčistenie záhradného jazierka
S príchodom jari nás čaká aj vyčistenie záhradného jazierka, ktoré bolo počas zimy náchylné na rôzne druhy rias a plesní. Upratovanie, filtrácia vody a výsadba nových rastlín je žiadaným krokom, ktorý spojí praktickú s estetickou stránkou exteriéru. Myslime aj na ryby, ktoré čelili dlhej zime a zaslúžia si nejaké pochúťky plné vitamínov.
Dodajme záhrade potrebné živiny
Vitamíny chce prijímať celá záhrada, ktorá sa potrebuje zbaviť rôznych patogénov a škodcov. To nás vedie ku kúpe účinných prípravkov, medzi ktorými nechýbajú hlavne kvalitné hnojivá. Tie sa postarajú o hĺbkové prečistenie pôdy, podporu rastlín a ich vyživovanie minerálnymi látkami.
Revitalizácia trávnika
Trávnik je samostatnou kapitolou, pri ktorého príprave nepomôže len upratovanie a hnojenie. V rámci revitalizácie je dôležité vykonať aj tzv. vertikutáciu, teda povrchové prevzdušnenie trávnika za účelom jeho krajšieho vzhľadu a zdravšieho stavu. Najlepší čas na túto prácičku je prelom marca a apríla alebo ešte lepšie je riadiť sa prvým zazelenaním trávnatej plochy.
Príprava záhonov na sadenie
Po dôkladnom upratovaní, aplikovaní postrekov a prísunom živín pre stromy, pôdu aj trávnik si môžeme začať pripravovať výsev. Kúpa osiva, zaobstaranie priesad a tvorba záhonov sú prvými krokmi k sadeniu. V hre je opäť zhodnotenie či je pôda dostatočne suchá a pripravená na prvé sadenice.
Sprevádzkovanie zavlažovacieho systému
Zoznam jarných prác môžeme ukončiť sprevádzkovaním závlahového systému, ktorý sa bude starať o polievanie trávnika a v istých prípadoch aj záhonov. So stúpajúcimi teplotami začne rásť jeho vyťaženosť, takže najskôr by sme mali spraviť revíziu a skontrolovať či funguje bez problémov.
Klobúk dole, zvládli sme celú prípravu a teraz sa môžeme tešiť na samotné pestovanie. Naša záhrada nám bude určite vďačná a ak sa jej budeme takto pozorne venovať naďalej počas jari a leta, odmení sa nám chutnými plodmi, krásnym vzhľadom a príjemným prostredím na relax.
Prečítajte si tiež:
Predávate nehnuteľnosť? Pomôžeme vám
Netradičné liečivé bylinky na kuchynské okno, nenáročné na starostlivosť