Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
377 169 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Kúpa bytu v novostavbe

Martina Urbanová - 12.12.2016 - 1687
Pozitívny vývoj na bytovom trhu pokračuje aj v posledných mesiacoch tohto roka. Možno tiež chcete podporiť rastúci dopyt a chystáte sa na kúpu nového bytu. V tom prípade vám pomôžu nasledujúce rady, vďaka ktorým prebehne celý proces kúpy bez problémov.

Čím vyšší dopyt po novostavbách, tým viac sa predávajú byty z papiera či rozostavané byty. Kupujúcim to síce prináša výhodu nižšej ceny, no s takouto kúpou súvisí zložitejší postup ako pri kúpe hotového bytu. Pre lepší prehľad ho môžeme rozdeliť na dve zásadné oblasti, pričom prvá sa týka aktu kúpy a vyplatenia kúpnej ceny a v druhej príde na rad vybavenie, čerpanie a splácanie úveru.  

1. Kúpa bytu a vyplatenie kúpnej ceny

Na úvod vás čaká rezervačná záloha – po dohode o kúpe bytu v novostavbe prichádza na rad prvý dôležitý krok, a to vyplatenie rezervačnej zálohy, ktorú developer vyžaduje bez ohľadu na to, že objekt ešte nie je ani zďaleka hotový. Výška zálohy sa môže nastaviť rôzne, no vo väčšine prípadov sa pohybuje od 3 do 5 % z kúpnej ceny.

Garancia vrátenia zálohy – s úhradou zálohy sa spája otáznik s vrátením peňazí v prípade zrušenia projektu. Ak nastane táto situácia, developeri musia podľa dohody celú zálohu vrátiť.

Uzatvorenie zmluvy o budúcej zmluve – uhrada rezervačnej zálohy ešte nie je oficiálnym potvrdením kúpy bytu, skôr vyjadruje iba vážny záujem. Po jej zaplatení však nastáva možnosť uzatvoriť zmluvu o budúcej zmluve, ktorá definitívne potvrdí snahu zákazníka získať byt. Ak však nemáte žiadne pochybnosti o správnosti kúpy, môžete rovno podpísať kúpnu zmluvu. 

Zostatok kúpnej ceny sa platí vo viacerých fázach – po úhrade zálohy, súbežne s prípravou na podpis kúpnej zmluvy, je potrebné doplatiť zostatok kúpnej ceny. Tá sa platí v niekoľkých fázach, ktoré prebiehajú súčasne s výstavbou objektu, pričom cieľom je uhradiť čiastku skôr než dôjde ku kolaudácii. Výška čiastky závisí od dohody medzi oboma zmluvnými stranami.

2. Financovanie bývania prostredníctvom úveru

Vybavenie úveru – na vybavenie úveru pri kúpe nového bytu, ktorý ešte nie je dokončený, sa nejaký čas čaká. Banky sú v takýchto prípadoch opatrnejšie a úver schvália len na základe podmienok dohodnutých s developerom, ktorým sa musia kupujúci prispôsobiť.

Čerpanie finančných prostriedkov – pri snahe financovať rozostavaný byt vám banka nedá celú sumu vopred. Najprv získate 20 % z ceny bytu a zvyšnú čiastku budete môcť čerpať až po kolaudácii, čo je často problém, lebo kupujúci musia veľkú časť ceny platiť z vlastného.

Nastavenie mesačnej splátky – zložitý proces čerpania úveru sa takisto prenáša do spôsobu splácania. Najprv vás čakajú úroky a samotnú istinu budete splácať až po čerpaní úveru, ktoré príde na rad najskôr po spomínanej kolaudácii projektu.


TIP redakcie: 5 zimných trendov do vášho interiéru

Nezabudnite na parkovacie miesto

Niektorí developeri dnes predávajú byty aj s vlastným parkovacím miestom, no práve vy na nich natrafiť nemusíte. V tom prípade vám ostáva zrealizovať kúpu na vlastnú päsť, čo síce nie je lacná záležitosť, no do budúcna máte vyriešené večné problémy s hľadaním miesta. Pri viacerých projektoch začali realizovať podzemné garáže, ktoré sú výhodné z hľadiska úspory priestoru a zároveň sa stávajú zárukou bezpečnosti.

Čo dodať na záver? Ak zvládnete celý proces krok za krokom, potom ste spravili maximum pre to, aby sa sen o novom bývaní splnil. Kúpa bytu je tak vyriešená a vám už len ostáva počkať na dokončenie výstavby, po ktorej príde odovzdanie nehnuteľnosti a očakávané sťahovanie.

Prečítajte si tiež:

Kozuby a krby - inšpirujte sa

Bývanie v roku 2017 lacnejšie nebude