Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
377 169 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Bývanie v roku 2017 lacnejšie nebude

Michal Makovický - 12.12.2016 - 1721
Po rokoch sa na slovenskom realitnom trhu opäť hovorí o nákupnom ošiali. Dôvodom sú stále atraktívne ceny hypoték a obavy z ďalšieho sprísnenia pravidiel pri ich prideľovaní, ktoré ženú kupujúcich do investícii ešte počas decembra tohto roka.

To všetko vplýva na vývoj cien nehnuteľností na bývanie. V treťom štvrťroku centrálna banka ohlásila zrýchlenie medziročného rastu priemerných cien bývania na Slovensku na 5,4 percenta. Vývoj priemerných príjmov už takejto akcelerácii nestačí a tak ekonómovia upozorňujú, že dostupnosť bývania sa z dlhodobého hľadiska na Slovensku zhoršuje.


TIP redakcie: Rezidencia pri mýte – moderné bývanie v centre Bratislavy

Objavujú sa prvé prognózy pre budúci rok. Vo všeobecnosti sa očakáva, že trh zvoľní tempo. Výraznejší rast cien by teda už nemal nastať, no z viacerých dôvodov nemožno očakávať ani výrazné zlacnenie.

Sprísnené hypotéky pribrzdia kupujúcich

Od januára budúceho roka (2017) už banky môžu poskytovať 100-percentné hypotéky iba desiatim percentám najbonitnejších ľudí.

Trh takto reguluje Národná banka Slovenska. Podiel poskytnutých stopercentných hypoték sa znižuje plynulo už niekoľko rokov – do 30. júna 2015 mohla hypotéku vo výške sto percent hodnoty založených nehnuteľností štvrtina žiadateľov, do 31. marca 2016 už len pätina. Pre tento rok povolený podiel stopercentných hypoték predstavuje pätnásť percent.

Znamená to, že od budúceho roka bude musieť viac žiadateľov o hypotekárny úver siahnuť po spotrebnom úvere, aby, v prípade že nemajú úspory, doplnili zvyšok peňazí potrebných na kúpu nehnuteľnosti.

To sa predraží. Zatiaľ čo úrokové sadzby hypotekárnych úverov pre stredne bonitných klientov sa podľa hypokalkulačiek pohybujú napríklad pri trojročnej fixácii od 1,19 do necelých dvoch percent , na spotrebný úver si treba priplatiť. Úrokové sadzby sa pri nich aktuálne pohybujú od necelých sedem až po takmer 14 percent ročne.

Neznáma v podobe nového poplatku

Neprehľadná situácia okolo novelizácie zákona o miestnom poplatku za rozvoj robí z novej „dane“ skutočného žolíka. Na koho však vyjde, ten sa nepoteší. Stavby sa predražia aj o tisícky eur a developeri zrejme nový výdavok zahrnú do konečnej ceny bývania.

Poplatok za rozvoj podľa súčasného znenia zákona majú platiť stavebníci (občania i developeri) a to podľa podlahovej plochy novej stavby, bývanie nevynímajúc. Sadzba môže dosiahnuť aj 35 eur za štvorcový meter, záleží však na obci alebo meste, pre akú výšku sadzby sa rozhodne.


TIP redakcie: Kozuby a krby – inšpirujte sa

Poplatok sa bude týkať zväčša Bratislavy a okolia , zaviesť sa ho chystá aj Žilina. Mnohé samosprávy sa zatiaľ rozhodli vyčkať a poplatok pre budúci rok nezaviesť.