Bývanie v roku 2017 lacnejšie nebude
To všetko vplýva na vývoj cien nehnuteľností na bývanie. V treťom štvrťroku centrálna banka ohlásila zrýchlenie medziročného rastu priemerných cien bývania na Slovensku na 5,4 percenta. Vývoj priemerných príjmov už takejto akcelerácii nestačí a tak ekonómovia upozorňujú, že dostupnosť bývania sa z dlhodobého hľadiska na Slovensku zhoršuje.
TIP redakcie: Rezidencia pri mýte – moderné bývanie v centre Bratislavy
Objavujú sa prvé prognózy pre budúci rok. Vo všeobecnosti sa očakáva, že trh zvoľní tempo. Výraznejší rast cien by teda už nemal nastať, no z viacerých dôvodov nemožno očakávať ani výrazné zlacnenie.
Sprísnené hypotéky pribrzdia kupujúcich
Od januára budúceho roka (2017) už banky môžu poskytovať 100-percentné hypotéky iba desiatim percentám najbonitnejších ľudí.
Trh takto reguluje Národná banka Slovenska. Podiel poskytnutých stopercentných hypoték sa znižuje plynulo už niekoľko rokov – do 30. júna 2015 mohla hypotéku vo výške sto percent hodnoty založených nehnuteľností štvrtina žiadateľov, do 31. marca 2016 už len pätina. Pre tento rok povolený podiel stopercentných hypoték predstavuje pätnásť percent.
Znamená to, že od budúceho roka bude musieť viac žiadateľov o hypotekárny úver siahnuť po spotrebnom úvere, aby, v prípade že nemajú úspory, doplnili zvyšok peňazí potrebných na kúpu nehnuteľnosti.
To sa predraží. Zatiaľ čo úrokové sadzby hypotekárnych úverov pre stredne bonitných klientov sa podľa hypokalkulačiek pohybujú napríklad pri trojročnej fixácii od 1,19 do necelých dvoch percent , na spotrebný úver si treba priplatiť. Úrokové sadzby sa pri nich aktuálne pohybujú od necelých sedem až po takmer 14 percent ročne.
Neznáma v podobe nového poplatku
Neprehľadná situácia okolo novelizácie zákona o miestnom poplatku za rozvoj robí z novej „dane“ skutočného žolíka. Na koho však vyjde, ten sa nepoteší. Stavby sa predražia aj o tisícky eur a developeri zrejme nový výdavok zahrnú do konečnej ceny bývania.
Poplatok za rozvoj podľa súčasného znenia zákona majú platiť stavebníci (občania i developeri) a to podľa podlahovej plochy novej stavby, bývanie nevynímajúc. Sadzba môže dosiahnuť aj 35 eur za štvorcový meter, záleží však na obci alebo meste, pre akú výšku sadzby sa rozhodne.
TIP redakcie: Kozuby a krby – inšpirujte sa
Poplatok sa bude týkať zväčša Bratislavy a okolia , zaviesť sa ho chystá aj Žilina. Mnohé samosprávy sa zatiaľ rozhodli vyčkať a poplatok pre budúci rok nezaviesť.