Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
377 169 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Všetko, čo potrebujete vedieť o stavebnom sporení

Róbert Rektorovský - 18.01.2017 - 1843
Financovanie bývania môže mať mnoho podôb, pričom každá z nich by nás mala priblížiť k čo najvýhodnejšej kúpe nehnuteľnosti. Jedným z najvyhľadávanejších riešení je práve stavebné sporenie, ktoré nám dokáže pri tejto veľkej životnej investícii dosť pomôcť.

 

Náklady na kúpu nehnuteľnosti sa pohybujú v desiatkach tisícoch eur a bez podpory úverov by sa mnohí k vlastnému bývaniu tak skoro nedostali. Na získanie úveru na bývanie však nemusíme spolupracovať iba s bankou, nakoľko ďalšia možnosť je využitie služieb stavebnej sporiteľne. Mnohí klienti nepoznajú všetky plusy, ktoré stavebné sporenie pri kúpe bývania prináša, a tak prichádzajú o príležitosť výhodného financovania nehnuteľnosti.

Uzatvorenie stavebného sporenia

Cieľom stavebného sporenia je umožniť klientovi sporiť si na bývanie a následne využiť tieto peniaze na kúpu či rekonštrukciu nehnuteľnosti. Celý proces začína uzatvorením sporenia, po ktorom sporiteľ vkladá financie na konto, pričom sa snaží dosiahnuť nasporenie dohodnutej cieľovej sumy. Počas doby trvania zmluvy môže každý rok získať štátnu prémiu a neskôr mu vzniká nárok aj na využitie stavebného úveru.


TIP redakcie: Vlastný bazén – cenovo dostupné a výhodné riešenie

Štátna prémia k stavebnému sporeniu

- výška prémie na rok 2016 je 5 % z ročného vkladu, maximálne však 66,39 €  

- na jej získanie je potrebný minimálny ročný vklad v objeme 1 327,80 €

- hodnota prémie ostane na rovnakej úrovni aj počas budúceho roka

- príjem prémie nepodlieha daňovej povinnosti

Ako vybrať peniaze zo stavebného sporenia

Čím dlhšie sporíte, tým viac benefitov sa s využitím stavebného sporenia spája. To súvisí aj s výberom nasporených peňazí, ktoré môžete po 6 rokoch vybrať bez doloženia účelu a použiť na čokoľvek. Mnohí však potrebujú vybrať peniaze skôr, no v takom prípade sa dokladovanie účelu vyžaduje. Nezabúdajte však, že ide len o prípady, keď sporenie prebieha od druhého do šiesteho roku. Počas prvých 2 rokov je totiž možné vybrať svoje vklady takisto bez účelu, no bez nároku na štátnu prémiu. Za takýto krok sa navyše platí do 90 % cieľovej sumy, no nie viac ako 1 800 €.

Stavebné sporenie pre rodiny 

V rámci podmienok poskytovateľov je možné uzatvárať aj rodinné sporenie, vďaka ktorému môžu manželia sporiť na jednej zmluve, či už začnú sporiť spoločne, alebo prejdú k zlúčeniu zmlúv počas doby sporenia. S tým sa spája otáznik nad možnosťou sporenia pre páry, ktoré nie sú zosobášené. Keďže podmienky stavebného sporenia vyplývajú zo zákona a ten hovorí o manželoch aj rodičoch, schválenie tohto typu sporenia pre nemanželské páry je na posúdení poskytovateľa.


TIP redakcie: Stromy v dome a byte, je to možné?

Výhodný stavebný úver

Nech sú sporiteľmi samostatní žiadatelia alebo páry, s väčšinou zmlúv o stavebnom sporení sa spája snaha o získanie stavebného úveru. Ten ponúka dosť výhod a pre klientov hľadajúcich dostupnú formu financovania bez ručenia a byrokracie je vhodným typom úveru na bývanie.

- na rozdiel od hypoték sa nevyžaduje založenie nehnuteľnosti

- klienti s nižším príjmom majú nárok na vyšší objem úveru

- nastavená úroková sadzba sa počas doby splácania nemení

- za predčasné splatenie nebudete musieť uhrádzať poplatok

Kritéria na získanie úveru zo stavebnej sporiteľne:

- žiadateľ musí mať uzatvorené stavebné sporenie minimálne 2 roky

- úver schvália len v prípade nasporenia 40 až 60 % cieľovej sumy sporenia

- do úvahy sa berie aj hodnotiace číslo posudzujúce pravidelnosť vkladov

Ak nesplníte podmienky na získanie stavebného úveru, môžete požiadať o medziúver. Ten ale nie je veľmi výhodný, keďže sa spája s vyšším úrokom a nižším objemom poskytnutých peňazí.

Napriek tomu, že stavebné sporiteľne evidujú klesajúci počet sporiteľov, výhody stavebného sporenia sa nemenia. Pred kúpou nehnuteľnosti sa stále oplatí sporiť na bývanie touto formou a po čase požiadať aj o stavebný úver. Veríme, že špekulácie zákonodarcov, ktorí chcú trochu sprísniť podmienky, sporiteľov nijako neobmedzia a stavebné sporenie bude ďalej výhodné.

Prečítajte si tiež: Novinky na realitnom trhu