Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
379 824 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Novinky na realitnom trhu

Róbert Rektorovský - 03.01.2017 - 1605
S novým rokom prichádzajú vždy nové výzvy a očakávania. Platí to aj o realitnom sektore, ktorý čaká viacero zaujímavých noviniek a my ideme vylúštiť záhady okolo prognóz na nasledujúce mesiace.

Aj keď na extra úspešný rok 2016 budú na realitnom trhu spomínať ešte dosť dlho, teraz je čas riešiť nadchádzajúce udalosti, ktoré sú smerodajné pre ďalší vývoj okolo nehnuteľností. Niektoré vyplývajú z minuloročného diania, pri iných ide o úplné novinky, no každá z nich má zásadný vplyv na trh.

Pozor na hypotekárny boom!

Jedným z najväčších otáznikov, ktorý vzniká v súvislosti s minulým rokom, je nafukovanie bubliny na hypotrhu. V minulom roku padlo viacero rekordov spojených s poklesom úrokov, čo zvyšovalo záujem o hypotéky dosť rýchlym tempom. S tým rástol dopyt po bývaní a na realitnom trhu sa začalo zdražovať ešte rýchlejšie. Niektorí odborníci už upozorňujú na riziká prehrievania trhu, ktoré by v prípade prasknutia bubliny skončilo prepadom cien.

 

Zopár faktov z hypotekárneho a realitného trhu za rok 2016

- ceny nehnuteľností v najlukratívnejších lokalitách rástli aj viac ako 10 %

- priemerná cena bývania poskočila o desiatky eur k hranici 1 300 €/m2

- zrýchľoval sa aj rast cien na sekundárnom bytovom trhu, často viac ako 5 %

- banky schválili rekordný objem hypoték, v máji dokonca presiahol miliardu eur

NBS tlačí na obmedzenie 100-percentných hypoték

Do ošiaľu na hypotekárnom trhu a hrozby prudkého zdražovania nehnuteľností sa rozhodla zasiahnuť Národná banka Slovenska. Už pred pár mesiacmi informovala, že od januára budú platiť jej odporúčania obmedziť 100-percentné hypotéky a spotrebné úvery. Ich účinnosť sa nakoniec posúva až na marec, no avizované podmienky sa nemenia, takže žiadatelia sa musia zmieriť s prísnejšími pravidlami.

Hypotéky už nezaplatia celú nehnuteľnosť

Vyše 6 000 €, presne toľko vraj v priemere činí dlh jedného Slováka voči banke. Toto číslo rastie stále rýchlejšie, nakoľko sme prví v eurozóne, čo v kombinácii s rýchlym zdražovaním realít bije na poplach. NBS tak dáva jasné nariadenie, 100-percentné hypotéky sa stávajú minulosťou a klient už nebude mať úverom financovanú celú cenu nehnuteľnosti.


TIP redakcie: Farebné inšpirácie na jeseň (bytové textílie) 

Pochovaním 100-percentných hypoték to však nekončí a NBS diktuje ďalšie podmienky, ktoré sa dotknú aj obmedzenia 90- a 80-percentných hypoték. Pri tých 80-percentných sa dokonca spomína, že nemôžu tvoriť viac ako polovičný podiel všetkých poskytnutých hypoték. V praxi to znamená, že žiadatelia budú pri kúpe nehnuteľnosti musieť disponovať vlastnými prostriedkami. To môže ešte viac zvýšiť ich zadlženosť, nakoľko to budú riešiť spotrebným úverom s vyššími úrokmi, čo znamená dve splátky a jedna z nich zbytočne predražená.


TIP redakcie: Záhrada v decembri nespí. Nezabudnite chrániť tých najmenších

Modelové príklady pred a po obmedzení 100-percentných hypoték

Pred zavedením odporúčaní NBS:

Cena nehnuteľnosti

Výška hypotéky

Vlastné prostriedky

90 000 €

100 % – 90 000 €

0 €

Po zavedení odporúčaní NBS:

Cena nehnuteľnosti

Výška hypotéky

*Vlastné prostriedky

90 000 €

90 % – 81 000 €

10 % – 9 000 €

90 000 €

80 % – 72 000 €

20 % – 18 000 €

* Mnohí nebudú disponovať vlastnými prostriedkami a riešením sa stane žiadosť o spotrebný úver, ktorým nehnuteľnosť doplatia, no za cenu ďalších dlhov.

Obmedzenia NBS zasiahnu aj spotrebné úvery

Okrem samotných hypoték nedopadnú slávne ani spotrebné úvery, ktoré sú využívané hlavne pri drobných rekonštrukciách. Odporúčania NBS sa ich dotknú takisto a žiadatelia si pred ich schválením budú musieť pripraviť vlastnú finančnú rezervu vo výške 20 % z celkovej výšky schváleného úveru.

Prísnejšie posudzovanie bonity žiadateľa

Zoznam noviniek sa obmedzením hypoték nekončí a ďalšou dôležitou zmenou je aj prísnejšie posudzovanie bonity žiadateľa. NBS chce totiž nariadiť, aká čiastka zo žiadateľových príjmov bude rátaná do jeho životných nákladov. S tým súvisí aj zavedenie minimálneho limitu v percentách, ktorý vraj po odpočítaní mesačnej splátky úveru musí žiadateľovi zostať k dispozícii. Tým sa vraj potvrdí jeho spôsobilosť splatiť úver a napriek záväzkom nebyť vo finančnej tiesni.

V roku 2017 sa na realitnom trhu možno nebudú lámať rekordy a prepisovať štatistiky, no o zábavu bude postarané. Pripravované zmeny spojené s úvermi sa totiž výrazne podpíšu na dianí okolo nehnuteľností. S tými sa spája mnoho očakávaní a viaceré poukazujú na ďalší rast cien bytov a domov. Máme sa na čo tešiť, realitný trh nám totiž opäť nedovolí  nudiť sa. 

Prečítajte si tiež: Látkové či kožené sedačky? Bratislava ponúka oboje, pomôžeme vám vybrať​​​​​​​