Surový betón, drevo a kameň prerazili v architektúre. Pozrime sa, prečo.
Surový betón ovládol modernú architektúru
Pohľadový či surový betón je výdobytkom modernej architektúry 21.storočia. Vychádza z architektonického štýlu zvaného brutalizmus, kde je využívaný pohľadový betón ako prostriedok na zdôraznenie hmotnosti objektu. Tento architektonický štýl jasne vyjadruje strohosť a jednoduchosť a ukazuje materiály, ktoré boli použité na konštrukciu budovy či objektu. Tieto stavby pôsobia robustne, ťažko a moderne.
TIP redakcie: 10 obývačiek, do ktorých sa zamilujete
Pri objektoch, ktoré dbajú na pohľadový betón jasne vidíme spôsoby konštrukcie, odtlačky dreveného lešenia či rôzne kusy železobetónu, ktoré dodávajú stavbe vysokú dramatickosť. Pohľadový betón je aktuálne veľmi moderným prvkom v novodobej architektúre a začali sa z neho stavať aj rodinné domy. V kombinácii so sklom môžeme teda vytvoriť veľmi moderne vyzerajúce stavby. Pohľadový betón je v architektúre momentálne populárny najmä pre svoj moderný vzhľad.
Drevo sa vracia do módy, no v úplne novej forme
Výhodou dreva je, že sa s nim dá neuveriteľne pekne pracovať a navyše ide o obnoviteľný a lokálny zdroj. Drevo sa v architektúre používa už od stredoveku, no dnes dostáva oveľa hodnotnejšie zastúpenie v dizajne. Kým kedysi išlo len o drevené konštrukcie a stropy, dnes sa drevu prikladá veľký význam pre jeho teplé a útulné pôsobenie. Drevo má v architektúre neobmedzené využitie, čo objavili najmä s Škandinávii. Prejdite sa vidiekom vo Švédsku alebo Nórsku a vaše predstavy od dreve sa rozšíria. Drevo v kombinácii s kameňom pôsobí veľmi moderne a preto je v rebríčku obľúbených materiálov v architektúre aktuálne na popredných priečkach.
TIP redakcie: Trendy pre vašu novú kúpeľňu
Kameň používali už s praveku. Dnes ho vieme využiť však oveľa lepšie
Kameň je základným nástrojom v architektúre, bez ktorého by sme nemali domy ba dokonca ani steny, ktoré držia. Aj keď bol kameň v 90.tych rokoch v architektúre na ústupe, dnes sa vracia najmä v podobe dekorácie a obkladov. Jeho rustikálny vzhľad sa do mesta veľmi nehodí a tu má priestor pohľadový betón a sklo, na vidieku to s kameňom vedia. Kameň v architektúre je prízračný najmä pre horské oblasti a veľmi pekné kamenné domy môžeme vidieť najmä v Rakúsku. Výhodou kameňa je to, že často ide o lokálny materiál a má veľmi veľa farebných kombinácií. Navyše ide o ľahko opracovateľný materiál.
Prečítajte si tiež:
Vlastný bazén – cenovo dostupné a výhodné riešenie