Inšpiratívny byt od ateliéru DOBRÝ INTERIÉR
Kúpa bytu vyžaduje pár krokov, ktorých splnenie nám pomôže pri zariaďovaní vysnívaného bývania. Jedným z najdôležitejších je návrh interiéru, od ktorého sa bude odvíjať naša celková životná pohoda v danom objekte. O výhodách spolupráce s architektom pri zariaďovaní bytu, ako aj o konkrétnom návrhu jedného z navrhnutých priestorov, sme sa rozprávali s Ing. arch. Michalom Feketem, zakladateľom ateliéru DOBRÝ INTERIÉR.
Prečo by mali ľudia, ktorí si kúpia byt v novostavbe, využívať služby architekta alebo interiérového dizajnéra?
Osobne si myslím, že hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie je nedostatok informovanosti a času. Väčšina ľudí sa pohybuje v úplne iných odvetviach a nemá možnosť skúmať funkčnosť priestorov, farebné a materiálové kombinácie alebo špecifiká ako je využitie svetla v interiéri, optické zväčšovanie miestností a podobne. Nie je to len o výbere nábytku, ktorému nájdete v priestoroch bytu miesto. Ide o dotváranie moderného priestoru, do ktorého investovali, s čím pomôže práve architekt.
S akými komplikáciami, s ktorými vy viete pomôcť, sa ľudia najčastejšie stretávajú pri zariaďovaní nových bytov v novostavbe?
Tak ako som už spomenul, je to o tej komplexnosti návrhu. Vyriešiť interiér do detailu a súčasne maximálne naplniť požiadavky zákazníka. Najčastejšie komplikácie vznikajú práve so všetkým tým ostatným, čo nasleduje po výbere nábytku alebo štandardu. Ale aj množstvo ďalších, ako je napríklad voľba najfunkčnejšej dispozície jednotlivých miestností. Bežne sa stretávame s "nafúknutím" malých bytov do takej miery, aby sa tam zmestilo všetko potrebné aj s úložným priestorom, ale aby stále pôsobil vzdušne. To je problémom väčšiny projektov, no my sme schopní klientovi pomôcť a ukázať mu všetky možnosti.
Prečítajte si tiež: Sedačky na mieru či posuvný nábytok – takto budete originálni!
Čo boli pre vás najväčšie výzvy, špecifikácie alebo zaujímavosti pri zariaďovaní tohto konkrétneho bytu? V čom bolo zariaďovanie alebo navrhovanie interiéru jedinečné?
Tento projekt nás zaujal najmä vďaka požiadavke klienta na vzbudenie luxusného dojmu, ktorý sa nám podarilo dosiahnuť použitím kvalitných materiálov a dizajnových doplnkov.
Najväčšou výzvou bolo splnenie tejto predstavy bez toho, aby byt pôsobil preplácane, no zaujímavou bola aj požiadavka o prepojenie vstupnej haly s dennou zónou. Majitelia bytu si nepriali mať chodbu, len akési pokračovanie obývačky. To sa nám podarilo dosiahnuť bielym lesklým obkladom stien, kde jedna prepája televíznu stenu so vstupnými dverami a druhá prekrýva pokračujúce skrinky z kuchyne až do vstupného priestoru.
Ďalšou výzvou, s ktorou sme sa museli popasovať, bolo aj začlenenie krbu do dennej zóny, aby nezaťažoval televíznu stenu a súčasne nebol celkom nenápadný. To sme vyriešili jeho elegantným vložením do policovej zostavy za sedačkou.
TIP redakcie: Rezidencia pri mýte – moderné bývanie v centre Bratislavy
Špecifická bola aj požiadavka na vstup do šatníka, ktorý sa nachádza v spálni. Ten sme riešili čalúnenými dverami so spôsobom otvárania na „push systém“. Čalúnená stena pokračuje ešte za posteľou, a tak nahrádza jej klasické čelo.
Zaujímavosťou bola aj biela liata podlaha v celej dennej zóne, bezfalcové interiérové dvere či sadrokartónové podhľady s rampovými svietidlami, ktoré diferencujú jednotlivé zóny v byte.
Toľko o výhodách spolupráce majiteľa nového bytu s architektom a teraz sa už poďme pozrieť na jeden inšpiratívny byt z dielne ateliéru Dobrý interiér.
Denná zóna bytu vytvára vzdušný a čistý dojem, čo umožnilo použitie lesklých materiálov so sivými odtieňmi . Farebné prevedenie oživuje prítomnosť drevených prvkov, ktoré vyzdvihne umiestnenie dizajnových svietidiel. Priestor pôsobí kompaktne vďaka rovnakým materiálom, ktoré sú spoločným menovateľom v celom interiéri bytu.
Moderný biokrb bol elegantne vložený za sedačku, pri ktorej vzniklo príjemné zátišie vhodné napríklad na čítanie knihy.
Pozrite si kompletnú vizualizáciu bytu od ateliéru DOBRÝ INTERIÉR.