Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
377 359 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Zo sveta

Brownfieldy dostávajú v metropolách šancu. Prečo v Bratislave nie?

Róbert Rektorovský - 28.06.2016 - 2121
Staré chátrajúce objekty známe aj ako brownfieldy nájdeme v každej veľkej metropole. Kým v Európe však dostávajú druhú šancu a záujem zmeniť ich na živé a funkčné objekty narastá, Bratislava k ich obnove pristupuje len veľmi výnimočne.

Využívanie priestorov starých chátrajúcich objektov aj s okolitými pozemkami a ich následná premena na nové fungujúce nehnuteľnosti sa stala trendom takmer v celej Európe. Súkromní majitelia a predstavitelia hlavných miest sa snažia o rekonštrukciu takýchto objektov a neboja sa do ich obnovy investovať veľké peniaze. V Bratislave je zatiaľ situácia iná a o brownfieldy je minimálny záujem, takže domáci obyvatelia aj návštevníci mesta môžu chátrajúce objekty nachádzať na mnohých miestach.


Nehnuteľnosti chátrajú po celej Bratislave

Bratislavčania dobre vedia, že naše hlavné mesto je starými chátrajúcimi objektmi „posiate“ a niekoľko takých sa nájde aj v širšom centre mesta. Dobrou správou je, že niektoré objekty sa začali obnovovať, ako napríklad PKO a okolitá promenáda okolo Dunaja. Pri aktuálnom počte opustených budov, ktoré nie sú využívané a navyše kazia atraktivitu svojich lokalít, je to však stále málo.

 

Opustené brownfieldy ako príležitosť pre mesto

Aj keď pohľad na rozpadávajúce sa múry a zarastený okolitý pozemok pre okoloidúcich nie je veľmi príťažlivý, tieto areály majú stále šancu na opätovné znovuzrodenie. Nie je žiadnym tajomstvom, že každý z brownfieldov môže byť pre mesto možnosťou na realizáciu verejných priestranstiev, čo by pomohlo mestu zlepšiť si imidž a obyvateľom využívať ďalšie zóny na oddych, šport alebo kultúru.

Berme si príklad zo zahraničných metropol

Častým argumentom mesta, prečo sa o chátrajúce objekty nepostará, sú zviazané ruky kvôli súkromnému vlastníctvu daných objektov. Tento argument však neobstojí v každom prípade, pretože ak sa vlastníci o objekt nezaujímajú, zodpovednosť za jeho obnovu môže prevziať aj mesto. Presne takto vznikajú rôzne parky a ihriská v zahraničí, pričom výnimkou nie sú ani veľké rekonštrukcie vedúce k vzniku škôl, bytoviek alebo kancelárskych budov. Inšpirácia sa dá čerpať hneď zo susednej Viedne, ktorá je v starostlivosti o brownfieldy dobrým príkladom.

O obnovu chátrajúcich objektov je slabý záujem 

Vízia takejto premeny chátrajúcich areálov na moderné a plnofunkčné budovy alebo verejné priestranstvá je pekná, no problémom je minimálny záujem zo strany majiteľov aj mesta. To je na škodu, obzvlášť ak sa nájdu peniaze, no k rekonštrukciám nedôjde a uprednostní sa skôr novostavba. Voľných pozemkov ubúda, ceny stavebných prác rastú a miesta pre novostavby je čoraz menej, takže skôr či neskôr sa stanú zaujímavé aj staré opustené budovy, ak dovtedy samozrejme nespadnú.

Čoskoro štartuje historicky prvé predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ a Bratislava sa hneď po Bruseli stane na pol roka druhým európskym centrom. To by malo viesť k záujmu skrášľovať obraz mesta a postarať sa o jeho imidž, k čomu by prispela snaha o renováciu brownfieldov. Zdá sa, že ani prestíž, ktorú si Bratislava môže získať v očiach zahraničia, nie je dostatočnou motiváciou k zmenám skvalitňujúcim prostredie našej metropoly. Uvidíme, kedy sa situácia zmení a staré chátrajúce areály nebudú investorov odstrašovať, ale stanú sa pre nich výzvou.