Veľká debata: krájacie dosky z dreva či plastu? Ani jedny.
Drevené krájacie dosky sú ekologické, ale...
Ide o najšetrnejší materiál k prírode a navyše, drevo je trvalo obnoviteľná surovina, tj., že sa nikdy nevyčerpá. Výhodou krájacej dosky z dreva je najmä to, že nože otupuje len minimálne a sú nenáročné naúdržbu. Vydržia roky a dajú sa jednoducho vyčistiť. Nevýhodou je, že ich nemôžeme umývať v umývačkách, nakoľko by "naboptnali" a stali sa nepoužiteľnými.
TIP redakcie: Stromy v dome a byte, je to možné?
Problém s drevenými krájacími doskami je nasledovný: baktérie z mäsa a iného jedla sa najčastejšie ukrývajú v zárezoch po noži. Keďže je doska z dreva a nemožno ju dať do umývačky, musíte ich umývať ručne, čo však nie je efektívne. Tým, že majú tieto dosky aj dlhú živostnosť, nemeníme ich tak často ako napríklad plastové a tým pádom si baktérie pestujeme v kuchyni dlhodobo.
Plastové krájacie dosky sú oveľa vhodnejšie a nestoja veľa
Ide jednoznačne na dosky, ktoré sú najvhodnejšie na na použitie v kuchyni ak máte obmedzený rozpočet na zariadenie domácnosti. Môžu sa bez problémov umývať v umývačke aj pod horúcou vodou. Avšak, otupujú nože viac ako dosky z dreva. Síce sa spotrebúvajú oveľa rýchlejšie, ide o veľmi lacného pomocníka do kuchyne. Z hygienického hľadiska to je však výhoda, nakoľko sa baktérie najradšej ukrývajú v zárezoch po nožoch a veľa krát ich nieje možné úplne odstrániť. V prípade plastu sa však o to postará umývačka a keďže sa rýchlo opotrebujú, môžete si kedykoľvek kúpiť novú. Do koša ihneď vyhoďte všetky dosky, ktoé sú úplne dorezané.
TIP redakcie: Príprava záhrady na leto
Správnym riešením je sklo
Ak volíte medzi plastom a drevom, vyberte si sklo. Sklenené krájacie dosky sú úplne najvhodnejšie, nakoľko v tých kvalitných neostávajú žiadne zárezy. Môžu sa dezinfikovať pod vriacou vodou a majú neobmedzenú živostnosť (ak ich teda nerozbijete).
Vedeli ste, že dosky rozlišujeme podľa toho, akú majú farbu aby sa zefektívnilo ich používanie? Zelené sa používajú na zeleninu na ovocie, modré na ryby, červené na surové mäso a biele na chlieb a syry.
Prečítajte si tiež: