Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
377 169 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Toto čaká predaj nehnuteľností počas leta. Útlm a nezáujem o kúpu.

Róbert Rektorovský - 15.08.2016 - 1434
Obdobie letných prázdnin je tu a zaslúženú dovolenku si chcú dopriať všetci vrátane developerov, maklérov aj samotných kupujúcich. S tým súvisí aj tradičný útlm na trhu s realitami, ktorý si v lete každoročne vyberá oddychovú fázu.

Na nepretržitú realizáciu nových nehnuteľností, rastúci dopyt zákazníkov a zrýchlené tempo predaja sa už pozeráme niekoľko mesiacov vkuse. Realitný trh prináša jednu dobrú správu za druhou a na tomto priaznivom vývoji sa ani nič meniť nebude. Aktuálne však prichádza fáza mierneho útlmu, ktorá je bežným sprievodným znakom júlového a augustového vývoja okolo realít, takže čas na regeneráciu a načerpanie nových síl nebudú mať len ľudia, ale takisto aj nehnuteľnosti.

Predpokladaný vývoj realitného trhu vychádza z predošlých rokov

Prognózy nadchádzajúceho vývoja na trhu môžeme považovať za smerodajné, no nie za úplne reálne. Väčšina predpokladov totiž vychádza z minulých rokov, kedy bolo dianie na trhu iné a so súčasným stavom nemusí mať spoločné toľko, ako sa v analýzach predpokladá. Napriek tomu sa vytvárajú scenáre, ktoré v porovnaní s predošlými mesiacmi hovoria o istom poklese. V medziročnom porovnaní sa však straty neočakávajú, nakoľko trh v prvom polroku šliapal v perfektnom tempe, čo sa podpíše aj na vývoji v najbližších týždňoch.

Leto pribrzdí predaj bytov, ale len mierne

Štatistické ukazovatele z minulých rokov potvrdzujú, že počas leta sa predá výrazne menej bytov. Nebyť septembra, kedy sa aktivita na trhu vždy rozbehla, tretí kvartál by za zvyšnými zaostával aj dvojciferným percentuálnym podielom. Tento rok by to mohlo byť trochu inak a počet predaných bytov sa v porovnaní s poslednými mesiacmi zníži len mierne. Kupujúci chcú totiž využiť rekordne nízke úroky hypoték, ktoré im v kombinácií so stále príťažlivými cenami bytov nedovolia čakať.

Rodinné domy rastúcim predajom neprekvapia

Rastúci dopyt po rodinných domoch by potešil všetkých developerov a maklérov pôsobiacich v menších lokalitách, kde tvoria rodinné domy výrazný podiel celkovej ponuky realít. Napriek ich prianiu si na lepšie obdobie musia počkať, pretože predaj domov sa nenaštartuje ani v lete. Aj keď objekty v blízkosti rekreačných stredísk môžu opäť prekvapiť, v celkovom ponímaní sa predaj domov podobne ako v minulých rokoch spomalí a takýto vývoj má pokračovať aj po letnom období.

Kancelársky trh spomalí, čaká sa na nové priestory

Predaj a prenájom kancelárskych objektov by mal takisto spomaliť, no podobne ako v prípade bytov nepôjde o žiadny dramatický pád. Záujem o kúpu administratívnych priestorov nie je až tak závislý od ročného obdobia, no napriek tomu sa dá očakávať pokles, v istých lokalitách aj o 5%. Aktuálne slabší dopyt je však spôsobený čakaním na dokončenie viacerých moderných budov v Košiciach, Trnave a hlavne Bratislave, ktoré prinesú tisícky m2. Klienti sa sústredia na novú ponuku, na základe čoho sa priestory v starších objektoch budú predávať pomalšie.

Predaj nehnuteľností čaká po roku ďalšia väčšia pauza, ktorá umožní realitnému trhu nabrať druhý dych. Slabší predaj však nebude trvať dlho a v žiadnom prípade neprinesie spomalenie, ktoré by znamenalo straty. Jedná sa o chvíľkový výkyv spôsobený príchodom dovolenkovej sezóny, po ktorej bude domáci trh ďalej napredovať smerom k dlhodobému rastu.