Prírodnou vôňou proti hmyzu
Prírodnou vôňou proti hmyzu
Muškát
Ľudia si odpradávna všímali, že niektoré druhy rastlín sú pre hmyz príťažlivé a iné ho naopak odpudzujú. Také sú napríklad muškáty, čo sa odrazilo aj na ich názve. Vôňu muškátov nemajú rady muchy, preto tieto rastliny v minulosti nechýbali v žiadnom dome a slúžili ako prirodzená "sieťka" na oknách. Šľachtitelia sa venujú tejto prirodzenej vlastnosti muškátov, ktorú ešte zvýrazňujú. Odroda s názvom Moskito Shocker odpudzuje, nie len muchy, ale aj komáre a osy. Výraznú citrónovú vôňu má zas odroda Citronella, ktorú neznesú najmä komáre.
Eukalyptus
Eukalyptus, ktorého domovinou je Austrália, sa u nás môže pestovať ako izbová rastlina. Z množstva druhov je na domáce pestovanie najvhodnejší napríklad eukalyptus citrónový, ktorý nádherne prevonia celý dom citrónovou vôňou a zároveň odoženie komáre. Pri jeho pestovaní je potrebné si zapamätať, že vyžaduje veľké množstvo vody a veľa svetla. Z eukalyptov sa vyrábajú veľmi populárne oleje proti hmyzu.
TIP redakcie: Rozvoňajte svoj domov
Mäta sivá
Má úzke tmavozelené listy, ktoré majú intenzívnu vôňu aj chuť, preto sú vhodné do šalátov, polievok alebo na ochutenie mäsa a rýb. Jej vôňa má však aj odpudzujúci účinok na hmyz. Rastlina má poliehavý rast a používa sa ako pôdopokryvná rastlina, no dá sa pestovať aj v črepníku.
Aksamietnica
Táto rastlina by nemala chýbať v žiadnej záhradke. Dokáže totiž ničiť nielen pôdne škodce, ale svojou nepríjemnou arómou odpudzuje vošky, muchy aj komáre. Do balkónových debničiek sú vhodné nižšie odrody s množstvom žltých či oranžových kvetov.
Rozmarín
Túto rastlinu kedysi pestovali v každej domácnosti a dodnes sa z nej robia dokonca aj svadobné pierka. Využíva sa však aj na liečebné účely. Tento vždy zelený ker má úzke lístky sivozelenej farby. Pri dotyku uvoľňuje silnú arómu, ktorá komárom nevonia. Keďže je citlivý na mráz, pred zimou je ho vhodné uložiť do miestnosti, kde nemrzne.
Chcete sa presťahovať do domu? Pomôžeme vám: Ponuka rodinných domov
Vôňovec citrónový
Ako napovedá názov rastliny pochádzajúcej z Ázie, má citrónovú vôňu a naši predkovia pomocou nej odháňali hmyz. Dnes sa výťažky z vôňovca pridávajú do priemyselne vyrábaných repelentov, ako aj sviečok, ktoré po zapálení odpudzujú komáre. Táto tráva sa u nás pestuje ako izbová rastlina, v lete sa samozrejme dá premiestniť aj von k domu alebo do záhrady.
Tip na záver
Hmyz rovnako odpudzuje aj vôňa klinčekov a citrónov. Spojiť ich sily sa dá veľmi jednoducho. Do rozkrojenej polovice citrónu sa dohusta napichajú klinčeky a celé sa to uloží na tanier. Takýto tanier položený na záhradnom stole, poslúži ako vynikajúca prírodná ochrana proti nepríjemnému hmyzu počas celého leta.
Prečítajte si tiež: Štyri spôsoby, ktorými nás NASA učí ekológii…vrátane pitnej vody z moču!