Obľúbené izbové rastliny zoradené podľa náročnosti na pestovanie
Izbové rastliny do bytu zoradené podľa náročnosti
Izbové rastliny nenáročné na pestovanie, vhodné pre každého
Zelenec chocholatý (Chloropythum comosum) je jednoznačne tá najmenej náročná rastlina do domácnosti. Zvládne ju pestovať každý laik. Jej výhody sú, že vydrží dlho bez vody a pokiaľ nie je na priamom slnku to na ňom nepoznáte. Ak Zelenec nepresadíte hoci aj desať rokov, prežije bez ujmy. Charakteristickým znakom toho, že si rastlina pýta nový kvetináč sú mohutné biele korene vyrastajúce z kvetináča.
Echinocactus grusoni je kaktus pôvodom z Mexika. Ubezpečujeme vás, že ak ho nepolejete hoci aj jeden rok, nepoznáte to na ňom. Maximálne zastaví svoj rast. Echinocactus je kaktus pre úplných začiatočníkov, ktorý pri tej najhoršej starostlivosti stále vyzerá famóze a vznešene. Jeho dlhé žlté pichliače a tmavozelené telo mu dodávajú nadčasový a moderný vzhľad vhodný do každého interiéru. Jeho jediným nárokom je priame slnko. Umiestnite ho na južné okno a zabudnite, že ho máte.
Koleus Blumeho (Coleus blumei) je obľúbená izbová rastlina tých, ktorí hľadajú nenáročné rastliny, ktoré však nezabudnú poliať. Koleus vám môže spočiatku svojim vzrastom a tvarom listov pripomínať žihľavu. Avšak, od žihľavy má ďaleko. Jeho farebné variácie vás ohúria. Extra tip: Ak uvidíte, že ide kvitnúť, kvety odstrihnite. Nie sú pekné a rastlinu vyčerpávajú. Jeho výhodou je, že ho môžete okrem obývačky vysadiť aj na balkón, či priamo do záhrady.
Izbové rastliny stredne náročné na pestovanie
Kokosovínk poznáme najmä vďaka jeho plodu, koksovému orechu. V posledne dobe sa Kokosovníky dostá
vajú do trendu a ozdobujú nejednu obývačku. Avšak, zaradili sme ich medzi izbové rastliny stredne náročné na pestovanie. Kokosovínk vyžaduje vlhké ovzdušie, pravidelnú zálievku a s najväčšou pravdepodobnosťou vám v obývačke neporastie. Kokosovníky sú niečo ako dočasná dekorácia v izbe, ktorá ale zanechá dojem.
Africká fialka patrí medzi nenáročné až stredne náročné izbové rastliny na pestovanie. Problém je s jej zálievkou. Nakoľko pochádza z Juhoafrickej republiky, ktorá je známa suchým podnebím, zálievku Africkej fialky tomu musíme prispôsobiť. Listy Africkej fialky sú husto plstnaté a pre to nemôžu prísť do kontaktu s vodou. Dávajte si pre to pozor a Africkú fialku polievajte najlepšie priamo do misky. Nikdy nie na listy. Odmení vás nádhernými kvetmi.
Orchidea láme hlavy nejedným pestovateľom a pri tom jej pestovanie ne je až tak náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pojem orchidea je ale veľmi obšírny a pestovatelia sa najčastejšie stretávajú s druhom Phalaenopsis. Tu platí zlaté pravidlo – orchideu si nevšímajte. Zabezpečte jej vlhké prostredie (v kuchyni alebo kúpľni) a nestarajte sa o ňu. Tieto rastliny pochádzajú z tropického pásma, kde rastú priamo na konároch stromov, kde nádherne kvitnú. Prispôsobte im tieto podmienky a odvďačia sa vám veľkými kvetmi. Zabezpečte jej dostatok vlhka a správnu a výživnú kôru, v ktorej bude rásť.
Izbové rastliny náročné na starostlivosť
Mäsožravé rastliny sú vo všeobecnosti tie najnáročnejšie na pestovanie. Či už si zvolíte na starosti rastliny, ktoré svoju korisť chytajú do pasce či lepia na listy, majte na pamäti jednu vec. Mäsožravé rastliny sa neživia mäsom – je to len akýsi doplnok ich stravy. Pre to nezabudnite na kvalitnú a na živiny bohatú pôdu a dostatok vlhka.