Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
375 421 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Nízkoenergetické bývanie a pasívne domy

Michal Žgrada - 24.10.2016 - 2620
Vraví sa, že nízkoenergetické domy ušetria množstvo peňazí. Ako je to teda vlastne s tým šetrením? Je to len niekoľko rokov dozadu keď na Slovensko prišiel trend zateplovania domov, ktorý sľuboval množstvo ušetrených peňazí. Teraz však zisťujeme, že polystyrén na našich obvodových múroch a plastové okná síce udržia teplo v našich domovoch, ale prinášajú so sebou aj množstvo nežiadúcich dôsledkov.

Nízkoenergetické bývanie a pasívne domy

V rohoch miestnosti sa začína objavovať pleseň, sme unavení a nakumulované teplo sa drží vo vnútri domov bez rozdielu či je von -10 alebo +30 stupňov.

Chceli sme naše domovy utesniť, tak ich máme uzatvorené až tak, že náš dom nedokáže dýchať.

Ako východisko z tejto situácie sa javia nízkoenergetické a pasívne domy. Čo si však máme predstaviť pod týmito novými pojmami? A aký je medzi nimi rozdiel? Rozdelenie stavieb na klasický dom, dom nízkoenergetický a pasívny dom vychádza zo spotreby energie, uvádzanej v kW za rok.


TIP redakcie: Zdravotný aspekt inteligentných domov

Nízkoenergetické domy

Existujú domy, v ktorých sa ročne spotrebujú tepelné energie vo výške 15 až 50 kWh/m2 obývanej plochy. Naša spotreba energií bude závisieť od viacerých faktorov, napr. od materiálov použitých pri stavbe domu, od spôsobu vetrania, od spôsobu ohrevu vody či od kúrenia alebo od polohy domu k svetovým stranám. Takéto domy by mali predovšetkym znížiť tepelné straty v obvodových múroch, ale mali by riešiť aj vnútornú štruktúru, ktorá napomáha pri vetraní či regulácii tepla.

Pre minimalizovanie klasického spôsobu vykurovania sa využívajú zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Používa sa zemná rekuperácia, ktorá čerpá teplo zo zeme alebo najčastejšie majitelia domov využívaju solárnu energiu. Vrámci nej sa berie ohľad aj na zimné a letné pasívne tepelné zisky.

Vhodným riešením je, keď sa na miesta kde svieti slnko počas dňa použijú prevažne tmavé materiály, ktoré absorbujú slnečnú energiu lepšie než svetlé farby. Napríklad môžete použiť tmavé obklady či dlažbu, ktoré sa počas dňa nahrejú a večer sálaju teplo, ktoré si ukradli od slnka. V lete si však musíme dať pozor, aby sa budova neprehriala. Vtedy môžeme využiť žalúzie, tieň stromov alebo markízu či iné tienidlá.

Pre dosiahnutie nízkoenergetického štandardu možno použiť rôzne konštrukčné materiály ako tehly, betón a drevo. Preferujú sa však obnoviteľné ekologické materiály, ktoré nezaťažujú životné prostredie a tvoria v našich domovoch zdravú klímu. V poslednom období sa začínajú používať aj experimentálne materiály ako nepálená tehla či slama, ktorá sa používa zväčša ako výplňový izolačný materiál.

Na kvalitné vetranie je ideálna rekuperačná jednotka, ktorá v zime využíva vydýchaný teplý vzduch na ohrev čistého ale chladného vzduchu prichádzajúceho z vonkajška. Dom sa takto vyvetrá bez úniku naakumulovaného tepla. V rámci tejto technológie je tak zabezpečené príjemné ovzdušie, a to nielen z hľadiska tepla, ale aj kvality vzduchu.

Pasívne domy

Spotreba energie pri pasívnych domoch je 5 až 15 kWh/m2 obývanej plochy. Energeticky pasívny dom je energeticky úspornejší než nízkoenergetický. Základom takého domu je mimo materiálov aké obsahujú nízkoenergetické domy aj dostatočná vzduchotesnosť. K vykúreniu takéhoto príbytku už nutne nebudete potrebovať klasický kotol, ale postačí vám rekuperácia vetrania spolu s niektorým zo zariadení spracujúcich obnoviteľné zdroje.

Ak však nechcete kúriť len vzduchom môžete použiť rôzne druhy kombinácií s akýmkoľvek vykurovacím systémom. Pasívne domy poskytujú prvotriednú kvalitu vnútorného ovzdušia a minimalizujú spotrebu energie na vykurovanie. V lete nebudete potrebovať ani klimatizáciu a budete sa cítiť príjemne.  Pasívne domy sú ďalším krokom k šetreniu energií. Klasické druhy energie sú čoraz viac drahšie a ich produkcia má negatívny dopad na životné prostredie. Nový trend v bývaní nám ponúka riešenie pre ekologický spôsob bývania a prináša kvalitnejšie a zdravšie prostredie pre život.