Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
379 362 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

BEZÚDRŽBOVÉ ZÁHRADY – PRAVDA ČI VÝMYSEL?

Milan Bardun - 22.07.2016 - 3567
V dnešnej uponáhľanej dobe, kde nikto nemá na nič čas a každý sa niekam ponáhľa, rôzne realizačné firmy vymýšľajú nové a nové spôsoby, ako predať projekt záhrady.

Najnovším fenoménom sa stali bezúdržbové záhrady, ktoré sľubujú ich budúcim majiteľom záhradu, o ktorú sa nebudú musieť vôbec starať a aj napriek tomu sa budú môcť tešiť z jej krás v každom ročnom období. Čo je na tom pravdy? Sú bezúdržbové záhrady len výmyslom, ako predať projekt, alebo je na tom aj niečo pravdy?

Tropické dreviny v bezúdržbových záhradách

Podstatou bezúdržbovej záhrady je voľba špecifických druhov drevín, ktoré nevyžadujú častú údržbu. Ide najmä o dreviny ihličnaté a neopadavé kry, ktoré si olistenie zachovávajú počas celého roka, a tým nevytvárajú v záhrade počas roka, a najmä na jeseň, neporiadok v podobe opadaných listov, ktoré treba hrabať. Veľkým fenoménom sa v poslednej dobe stávajú tropické palmy a datľovníky, ktorých tolerancia chladu siaha až do -5 stupňov Celzia, čím sa stávajú vhodnými adeptmi na použitie v záhradách, ktoré nevyžadujú častú údržbu. Jediným limitujúcim faktorom je lokalita, pretože použitie týchto drevín možno realizovať len v teplejších oblastiach Slovenska. Tropické palmy si svoje olistenie zachovávajú niekoľko rokov a v záhradách vyzerajú veľmi efektne. V tomto prípade platí zlaté pravidlo: čím menej, tým viac. Záhradu zbytočne nepresycujeme drevinami, lebo každá drevina potrebuje raz za čas ostrihať či pohnojiť bez ohľadu na to, koľko listov jej za rok opadá.

 

Bezúdržbové záhrady sú záhrady bez dreva

Dreviny s nízkou údržbou nie sú jediným prvkom v záhrade, na ktoré sa prihliada pri tvorbe záhrady, ktorá nepotrebuje častú údržbu. Rovnako dôležitý je aj výber materiálu a tu platí pravidlo vyhýbať sa drevu, ako je to len možné. Drevo nie je trvanlivý materiál a vyžaduje starostlivosť, na ktorú mnohí nemáme čas. Pravidelné opakované nátery či impregnácia sú dôvody, prečo pred drevom uprednostňujeme kovové materiály, ktoré proti hrdzi netreba natierať tak často, a tiež v správnej miere aj plast. Ja osobne som proti používaniu plastu v záhrade, no v niektorých prípadoch sa tomu nevyhneme a plast často musíme zaradiť do zariadenia bezúdržbovej záhrady. Či už vo forme sedenia, či terasy z plastovej imitácie dreva (ktorá napodiv vyzerá veľmi efektne). Výnimka potvrdzuje pravidlo a pekné plastové kvetináče, ktoré verne napodobnia terakotu, dokážu spestriť vašu záhradu a nepotrebujú žiadnu údržbu.

takéto romantické drevené ploty nemajú v bezúdržbových záhradách miesto, drevo je na údržbu náročný materiál

 

Je záhrada bez trávnika stále záhrada?

Jednou z foriem extrémnych bezúdržbových záhrad sú záhrady bez trávnika. Trávnik je náročný na údržbu, polievanie a navyše ho treba kosiť 1-krát týždenne, niektoré druhy aj častejšie. Podľa jeho vlastností nezapadá do striktnej šablóny bezúdržbových záhrad a mnohokrát sa riešia záhrady bez trávnika. Ako náhrada trávnika sa používajú rôzne druhy a farby štrku, kde sa chodec pohybuje po kamenných platniach, ktoré majú funkciu šľapákov. Tieto šľapáky často ústia na rôzne terasy či do altánkov. Biely štrk sa dobre kombinuje s tmavozelenými ihličnatými drevinami a táto kombinácia tvorí dokonalú záhradu takmer bez údržby. Je však záhrada bez trávnika stále záhrada? To je na zvážení každého z nás, no fakt, že zelená farba ukľudňuje myseľ človeka, je dávno dokázaný a sviežu zelenú farbu trávniku nikto nevezme.

 

štrk ako náhrada trávnika

Bezúdržbové záhrady neexistujú. Je pravda, že so skúseným architektom, ktorý pozná druhy a vlastnosti drevín a materiálov, môžete vytvoriť záhradu, ktorá má minimálne nároky na starostlivosť. Stále ju však budete musieť polievať, hnojiť či trhať burinu. Čím jednoduchšiu záhradu budete mať, o to menej sa budete musieť o ňu starať, no budete si musieť odpustiť čerstvé jablko priamo z vašej záhrady – lebo jabloň treba strihať a na zimu jej padajú listy. Záhrada je hobby, ktorému treba venovať čas. So záhradou s nízkou údržbou sa o toto hobby možno pripravujeme, keďže volíme alternatívy k drevinám či trávniku, ktorý robí záhradu záhradou.