Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
386 449 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

Ako vytvoriť historický parter v záhrade

Dominika Klausová - 04.08.2016 - 2116
Záhradný parter (z francúzskeho par terre – na zemi) bol a stále je súčasťou historických záhrad z obdobia baroka a renesancie. Partery okrášľovali historické záhrady v stredoveku a mnohé sa za pomoci odborníkov a rekonštrukcií zachovali až dodnes.

Majú mnoho podôb, no rovnaké zásady ich zakladania. Po skončení 30-ročnej vojny, keď boli obyvatelia psychicky devastovaní hrôzami a výjavmi z krutej vojny, vznikol umelecký smer barok, prostredníctvom ktorého sa ľudia opäť prikláňali k viere, čo sa odrazilo aj v tvorbe záhrad a záhradných parterov.

Autor: Robert Lyle Bolton https://www.flickr.com/photos/robertlylebolton/

 

Čo je parter

Dnes má parter už oveľa menej honosnejší názov a prevažne mu hovoríme záhon. Nejde však o obyčajný súbor výsadieb, ale o presné, cielené vysadenie konkrétnych druhov rastlín a kríčkov, ktoré tvoria vzor. Partery spravidla niečo zobrazovali, či už išlo o jednoduchý tvar šachovnice, alebo o zložité obrazce v tvare sŕdc a podobne. Cieľom parterov bolo skrášliť blízke okolie domu, no v pravidelných barokových záhradách ich nájdeme pozdĺž hlavnej osi až k samému koncu záhrady. Príkladom súborov parterov je asi najznámejšia svetová záhrada vo Versailles, kde môžeme vidieť mnoho zhotovení či už tvarových, farebných, alebo ich kombinácií. Partery, ako aj celý umelecký smer, hýrili farbami a používali sa do nich malé kríky so sýtozelenými listami v kombinácii s letničkami, ktoré bohato kvitli celé leto. 

 

 

Autor denisbin https://www.flickr.com/people/82134796@N03/

 

Ako vytvoriť parter

Pri zakladaní parteru je najdôležitejšia myšlienka a pred tým, než čokoľvek urobíte, si musíte ujasniť, ako bude váš parter vyzerať. Obľúbeným vzorom je srdce, či zložitejšie tvary ako anjeli. Úplne najjednoduchším typom parteru je tzv. šachovnicovitý, kde vytvoríte pomocou kvitnúcich rastlín a kríkov vzor šachovnice. Fantázii sa medze nekladú, a tak ako celý barok, parter môže byť prezdobený a pôsobiť honosne a bohato. Každý parter má svoje hranice, ktoré musíme jednoznačne vymedziť. Tieto hranice alebo obvod vymedzujeme výsadbou vždyzelených krov, ktoré nám napovedajú, kde sa parter nachádza aj v zimných mesiacoch. Hranice parteru napomáhali v minulosti k symetrii barokových záhrad, kde stredová os je osou symetrie. Partery mali z tohto dôvodu najčastejšie obdĺžnikový alebo štvorcový tvar. Často sa používali aj partery okrúhle alebo akékoľvek iné. Vždy však išlo o nejaký geometrický útvar.

 

Autor: Robert Lyle Bolton https://www.flickr.com/photos/robertlylebolton/

 

Partery však nie sú klasické záhony a pri ich zakladaní budeme potrebovať najmä geotextíliu a štrk. Pôda v parteri nie je nikdy odhalená a vždy ju zakrývame. Keď máme vymedzený tvar parteru (štvorec, obdĺžnik a pod.), celú plochu prekryjeme geotextíloiu, ktorá zabráni prerastaniu buriny a udrží v parteri vlhkosť. Cez geotextiíliu vysadíme kríčky a dreviny a následne ju zasypeme štrkom. Často bol používaný biely štrk väčšej frakcie či rôzne svetlé kamenivo tak, aby vynikli farebné vlastnosti použitých rastlín.

 

Autor: Robert Lyle Bolton https://www.flickr.com/photos/robertlylebolton/

Rastliny do parteru

Najznámejšou rastlinou do parteru je krušpán (Buxus sempervirens), ktorý tvorí kostru parteru. Populárnym sa stal najmä preto, že je veľmi dobre tvarovateľný, rýchlo rastie a jednoducho sa strihá. Krušpán je veľmi vďačný a udrží si akýkoľvek tvar, do akého ho šikovný záhradník vystrihá. Do stredu parterov sa s obľubou sadia kríčkové ruže a bohato kvitnúce rastliny, akými sú na jar napríklad narcisy či tulipány a počas roka Aksamitníky (Tagetes).