7 nepravdivých mýtov o drevostavbách, ktoré šíria ich odporcovia
7 nepravdivých mýtov o drevostavbách, ktoré šíria ich odporcovia
Kým priaznivci drevostavieb nachádzajú v týchto budovách samé pozitíva, ich odporcovia to vidia inak a popri prezentovaní skutočných mínusov drevodomov prichádzajú aj s niekoľkými falošnými mýtmi. Tie majú silu ovplyvniť kupujúcich natoľko, že sa na drevostavby začínajú pozerať negatívne bez ohľadu na to, že ide o skreslený uhol pohľadu. Aj preto si v snahe dať veci na správnu mieru posvietime na 7 hlavných mýtov šírených aktívnymi odporcami týchto budov.
1. Údržba nehnuteľnosti je dosť náročná
Niektoré domy môžu vyžadovať častú údržbu s náročnejším postupom, no to hrozí len pri nesprávnom výbere materiálu. Fasády sa dajú zrealizovať v rôznych prevedeniach, pričom výnimkou nie sú ani tie bezúdržbové.
2. Realizáciou drevostavieb sa ničí les
Ničenie lesa je jedným z najväčších mýtov, ktorý má navyše veľkú silu ovplyvniť verejnú mienku. Je pravda, že k jeho realizácií treba vyťažiť drevo, no do úvahy treba vziať ďalšie faktory. Pri výstavbe sa neprodukuje škodlivý odpad a les má dobrú regeneračnú schopnosť, takže v porovnaní s murovanými nehnuteľnosťami ide o dosť šetrné riešenie.
3. Drevený dom nie je odolný voči požiarom
Obavy o ohňovzdornosť drevostavieb sú z pochopiteľných dôvodov vysoké, veď drevo patrí k najhorľavejším materiálom. Stavebné firmy si však nedovolia ohrozovať bezpečnosť ľudí a medzi ich hlavné priority patrí použitie špeciálne upraveného dreva odolného voči ohňu.
4. Úspora energie je vraj len marketing
Tomuto mýtu by sme mohli veriť len v prípade, pokiaľ by boli drevostavby úplnou novinkou. V súčasnosti ich však obývajú tisíce rodín po celom Slovensku, ktoré jasne potvrdzujú nižšie náklady za energie s ročnou úsporou aj pár stoviek eur.
5. Drevené fasády rýchlo praskajú
Ďalší z mýtov, ktoré kazia dobrú povesť drevostavieb, je údajné praskanie fasád. Aj v tomto prípade hrá kľúčovú úlohu výber vhodného dreva a jeho povrchová úprava, od ktorej závisí celková kvalita objektu.
6. Životnosť budovy je pomerne kratšia
Odporcovia drevostavieb vyzdvihujú murované domy pre ich dlhú životnosť, čo v prípade drevených príbytkov vraj nehrozí. Kvalitne zrealizovaná drevostavba však dokáže prežiť aj storočie, čo sa niekedy nepodarí ani ich murovaným súperom.
7. Domom chýba vzduchotesnosť
Sedmičku týchto nezmyselných mýtov uzatvára názor o chýbajúcej vzduchotesnosti v dome z dreva. Opäť však ide o príklad, ktorého reálnosť sa zakladá na konkrétnom prevedení objektu, pretože dobrá firma si dá záležať a dom bude disponovať riadnou vzduchotesnosťou
Každý z mýtov šírených o drevostavbách vznikol na základe vzorky vybraných nehnuteľností, ktorých realizácia nesplnila očakávania a poukázala na nedostatky. Výstavbu treba brať vždy individuálne, takže v istých prípadoch môžu tieto mýty platiť. Vo všeobecnosti sa však jedná o nepravdivé a slabo podložené obvinenia moderných príbytkov, ktoré prinášajú stavebníctvu pokrok a životnému prostrediu nádej.