Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
393 599 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Solárne panely – áno alebo nie?

Milan Bardun - 22.07.2016 - 2283
Solárna energia je jedným z trvalo udržateľných zdrojov energie, ktoré sú ľahko obnoviteľné, resp. nevyčerpateľné. Solárna energia môže byť využívaná na výrobu elektrickej energie, ale aj na ohrev vody.

O tom, pre aké solárne panely sa rozhodnúť, či áno, alebo nie, akú majú návratnosť a kam ich umiestniť, sa dočítate v článku. Vedeli ste, že máte od štátu nárok na dotácie na solárne panely?

Otázka, či je solárna energia trvalo udržateľným zdrojom, je diskutabilná, no  iba z krátkodobého hľadiska. V pomere s vekom Slnka je solárna energia pre ľudstvo trvalo udržateľným zdrojom. Je síce samozrejmé, že Slnko jedného dňa vyhasne a spáli všetku svoju energiu, ktorou disponuje, no nás a ani stovky našich potomkov sa to týkať ešte nebude. Z tohto hľadiska môžeme solárnu energiu považovať za lacný zdroj energie, ktorý môžeme čerpať a využívať pomocou solárnych panelov. Investície do úspory energie sú najistejším spôsobom, ako zhodnotiť peniaze.

 

 

Áno alebo nie?

Či sa rozhodnúť pre solárne panely je otázka, ktorú si položí snáď každý, kto uvažuje o solárnych paneloch. Musíte zohľadniť návratnosť solárnych panelov, uvedomiť si, ako fungujú a prípadne požiadať aj o dotáciu od štátu. Solárne panely nie sú nevyhnutnou súčasťou bývania a ekologické bývanie sa zaobíde aj bez nich. Solárne panely počas výroby elektrickej energie nevytvárajú žiadne znečistenie a ide o jednorazovú investíciu, ktorá bude rentabilná počas nasledujúcich niekoľko rokov. Najväčšou výhodou klasických solárnych panelov používaných v ekologických domácnostiach je ich mobilita a jednoduchá inštalácia. Budúcnosť energie a trvalo udržateľného rozvoja je v ekologickej výrobe energie z obnoviteľných zdrojov.

 

autor Bern Sieker

 

Keď slnko nesvieti a návratnosť investícií solárnych panelov

Zásobuje solárny panel dom energiou, aj keď slnko nesvieti? Samozrejme! Solárne panely sú navrhované tak, že počas silného žiarenia slnka vyrábajú viac energie, ako je potrebné, a ukladajú ju do akumulátorov. Vo večerných hodinách, a keď slnko nesvieti, bude váš dom alebo zariadenie využívať nazbieranú energiu z týchto akumulátorov. Otázka návratnosti solárnych kolektorov je nesmierne dôležitá a nemala by ostať nezodpovedaná. V prípade ohrievania vody ušetria solárne kolektory štvorčlennej rodine ročne až 60 % investícií do potreby energie na prípravu teplej vody. Dôležité je zohľadniť tepelné straty budovy a v prípade, že má budova vysoké tepelné straty, odporúča sa ju najskôr zatepliť pre maximalizovanie efektu solárnych panelov či kolektorov. Zdroje uvádzajú, že solárny systém s pokrytím plochy 6 metrov štvorcových ušetrí majiteľovi v prvom roku využívania až 300 eur (1), čo sa pri náraste cien energie pri dlhodobom využívaní radí medzi vysoko výhodné investície. 

 

 

Dotácie na solárne panely

Na inštalácie zhotovené po 1. januári 2015 bude pri solárnych paneloch 2 – 10 kW FV dotácia vo výške 1 500 eur. Žiadosti je potrebné zasielať na Slovenskú inovačnú a energetickú asociáciu v Bratislave, ktorá bude financie vyplácať formou refundovania. V praxi to vyzerá tak, že najskôr je potrebné, aby prebehla inštalácia solárneho panelu, ktorú si žiadateľ zaplatí. Následne môže požiadať o refundáciu.

 

Návratnosť solárnych panelov je nepochybná a na otázku: áno či nie by ste mali určite odpovedať: áno. Solárne panely na výrobu elektrickej energie alebo na ohrev vody už dávno nie sú hudbou budúcnosti. Otázkou trvalo udržateľného rozvoja a výrobou energie z obnoviteľných zdrojov sa musíme zaoberať už dnes. Ak sa vám zdá cena privysoká, môžete využiť dotácie na solárne panely až vo výške 1 500 eur.

 

ZDROJE:

(1): http://www.solartech.sk/navratnost/ 22.6.2015