Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
387 379 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Nízkoenergetické bývanie a jeho výhody

Milan Bardun - 22.07.2016 - 3503
Nízkoenergetické bývanie a ekologické bývanie sa začína pomaly dostávať aj na Slovensko a Slováci si stále viac a viac kladú otázku, ako bývať ekologicky, či ako šetriť energiou.

Novodobý prístup k bývaniu, snahy o trvalo udržateľný rozvoj či úsporu energie sa stávajú kľúčovými pri zamýšľaní sa nad bývaním a v nasledujúcom článku sa dočítate, čo to vlastne ekologické bývanie je, čo obsahuje a aké materiály využíva.

Ekologické bývanie na Slovensku

Tematika ekologického bývania sa postupne rozširuje stále viac a na Slovensku sa nachádza niekoľko desiatok realizácií ekodomov, ktoré sú prepracované tak dokonale, že nie je na prvý pohľad zrejmé, že ide o ekologický alebo pasívny dom. Ekologické bývanie sa stáva IN a dnes už nájdeme na internete množstvo firiem a spoločností, ktoré sa venujú realizáciám ekologických domov, nízkoenergetických domov či pasívnych domov. Spolu s neustálym rastom ceny energie vzrastá aj záujem obyvateľstva ušetriť na energii a bývaní a investovať peniaze rozumnejšie. Práve preto ekologické bývanie sľubuje úsporu energie a trvalo udržateľný rozvoj v zmysle zachovania kvalít života na zemi a nájdenia spoločnej cesty pre človeka a prírodu. Predstavu ekologického bývania na Slovensku symbolizujú najmä solárne panely, no tie sú len špičkou ľadovca.

 

 

Ekologické bývanie – ako začať?

Princípy ekologického bývania sa zameriavajú najmä na používanie miestnych materiálov z obnoviteľných zdrojov. Laicky povedané, materiály používané na výstavbu ekologického domu pochádzajú z blízkeho okolia a sú obnoviteľné. V praxi to znamená, že šetríme životné prostredie a znižujeme emisie potrebné na prepravu stavebného materiálu zo vzdialených končín, ako aj samotné materiály, ktoré sú ekologické. Ide najmä o drevo a hlinu, ktoré majú priaznivé vlastnosti na bývanie, reguláciu vzduchu a izolačné vlastnosti. Neodmysliteľnou súčasťou ekologického bývania sú aj zelené strechy, ktoré nahrádzajú povrch zeme zakrytý stavbou, a tak kompenzujú jej vplyv na prírodu. Zelené strechy sú rozšírené najmä v západnej Európe a vo vysoko urbanizovanom prostredí. Skladba zelenej strechy nie je náročná, no závisí od podmienok každej jednej realizácie a jej veľkosti. Vo všeobecnosti platí, že čím je zelená strecha väčšia, tým viac materiálu je potrebného na jej realizáciu a pri väčších zelených strechách musíme najskôr prizvať statika, ktorý sa vyjadrí k tomu, či ekodom unesie danú strechu. Preto je dôležité plánovať zelenú strechu ešte pred tým, než začneme ekodom stavať. Nízkoenergetické bývanie je nízkoenergetickým aj preto, lebo ho plánujeme vopred a všetky jeho súčasti sú do detailov premyslené.

 

 

Ako bývať ekologicky

Tematika ekologického bývania je veľmi rozšírená a komplexná. Prechádza od riešenia stanoviska domu cez materiály, okolitú výstavbu až po samotné ekologické zmýšľanie majiteľa. Používanie miestnych materiálov znižuje náklady na financie a plní rovnaké, často aj lepšie vlastnosti ako materiál dovážaný. Príkladom je zatepľovanie zo slamy. Slama je miestny obnoviteľný materiál, ktorý má výborné termoizolačné vlastnosti a, prekvapivo, slamené domy nevyzerajú ako zo slamy, takže sa nemusíte báť výsmechu susedov – slama je uložená pod konštrukciou a nie je ju vidieť. Veľmi nízka cena a prekvapivo dobré vlastnosti robia slamu ideálnym materiálom a súčasťou ekologického bývania.

 

 

Ekologické bývanie na Slovenskú má pred sebou dlhú cestu, ktorú však obyvatelia Slovenska už začali. Zastaraný názor, že ekologické bývanie znamená bývanie „v jaskyni“, už neprevláda a ekologické domy, drevo stavby či nízkoenergetické bývanie sa postupne, ale isto stávajú súčasťou vidieckej alebo mestskej krajiny bez toho, aby to bolo zreteľne viditeľné