Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
383 427 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Geodetický dom a jeho výhody

Milan Bardun - 22.07.2016 - 3199
Pravdepodobne ste ešte výraz geodetický dom nepočuli, no vo svete sa stáva čoraz viac a viac trendovým spôsobom bývania. Moderné bývanie prináša so sebou mnoho výhod a v neposlednom rade aj šetrenie energie a celkového zníženia spotreby domácnosti.

Moderné bývanie znamená ekologické bývanie. Geodetické domy však idú ďalej a myslia aj na to, čo robiť v prípade nešťastia a prírodných katastrof.

Geodetický dom – bývanie budúcnosti?

Čo je to geodetický dom? Geodetický dom môžeme nazvať aj ako „Fullerov dom“, či po anglicky „Fuller dome“, či „Geodesic dome“. Ide o sférickú štruktúru zloženú zo systémov trojuholníkov, ktoré spolu vytvárajú kupolu. Trojuholník je najstabilnejším geometrickým útvarom a kupola sa vyznačuje z architektonického hľadiska ako veľmi stabilná konštrukcia, ktorá rovnomerne rozkladá svoju váhu do všetkých strán. Pôdorys geodetického domu je jednoduchý, prevažne kruhovitý a mohli by sme ho prirovnať k stavbám iglu. Nespornou výhodou geodetického domu je, že ide o najstabilnejšiu architektonickú konštrukciu na svete, a preto aj vysoko odolnú proti zemetraseniam. Nás na Slovensku zemetrasenia až tak veľmi netrápia, no napríklad v Japonsku sa geodetické domy zrejme začnú v blízkej budúcnosti stavať a rozširovať medzi bežných obyvateľov.

 

 

 

Geodetický dom a jeho história

Keď v roku 1940 začal pán Buckminister Fuller experimentovať s architektúrou, uvidel potenciál v trojuholníkoch a už v roku 1951 si nechal patentovať návrh geodetického domu. Cieľom Fullera bolo presadiť v architektúre princíp „menej je viac“ a strohé geodetické domy ho tým preslávili. Jedným z princípov geodetického domu je aj to, že je výlučne postavený z lokálnych a prírodných materiálov, ktoré vykazujú lepšiu adaptáciu na prostredie a zmeny klímy. Najzákladnejším stavebným „kameňom“ geodetického domu je drevo, ktoré má dobré vlastnosti.

 

Výhody geodetického domu

1. Energeticky úsporný dom

Šetrenie energie v domácnosti je to, čo dnes v čase jej zdražovania trápi kadekoho. Zníženie spotreby energie je jednou z najväčších výhod geodetických domov a ekologické bývanie je to, kam sa začína naša spoločnosť postupne uberať. Geodetický dom má prírode najpodobnejší tvar – kupolu, ktorá pokrýva celý dom. Na výstavbu geodetického domu miniete až o jednu tretinu menej materiálu než na stavbu bežného rodinného domu. Geodetický dom má menej miestností a ide o veľký otvorený priestor. Aj napriek tomu, že dom na svoju konštrukciu potrebuje omnoho menej materiálu, konštrukčne je oveľa pevnejší než klasické rodinné domy. Menšia plocha (steny a pod.) znamená, že sa teplo menej vstrebáva do materiálu.

 

 

2. Energetický dom je odolný proti prírodným katastrofám

Konštrukcia geodetického domu je zložená z trojuholníkov, ktoré perfektne rozkladajú energiu do troch strán. Kupoly, najmä z trojuholníkov, sú veľmi odolné proti otrasom a zemetraseniam a nie je jednoduché ich zničiť. Odolnosť tejto konštrukcie si môžete overiť aj sami. Zostrojte si z drevených latiek kocku – pri vyvinutí vyššieho tlaku ju môžete ľahko zlomiť alebo prevaliť do strany. Následne si zostrojte ihlan z trojuholníkov a skúste ho zničiť tlakom z boku – je to nemožné, nakoľko je trojuholník najpevnejším geometrickým tvarom.

 

3. Lacnejšia výstavba v porovnaní s klasickými rodinnými domami

Používaním lokálnych materiálov, ktoré sú lacnejšie, ušetríte svojej peňaženke niekoľko stovák eur. Geodetické domy sú jednoduché na konštrukciu a nevyžadujú veľa materiálu. V móde je veľký otvorený priestor, ktorý je delený najmä nábytkom alebo predeľovacími stenami. Zabezpečí sa tak lepšia cirkulácia vzduchu, rozloženie vykurovania, presvetlenie a v neposlednom rade ušetríte na materiáli a energii.

 

 

Geodetické domy na Slovensku nie sú až tak známe, no stretneme sa s nimi najmä v krajinách, ktoré sužujú prírodné katastrofy, ako je Japonsko či tornádami postihované USA. Geodetické domy nájdeme aj v rozvinutých krajinách, ktoré dbajú na ekológiu a trvalo udržateľný rozvoj a uvedomujú si možnosť narušenia zemských ekosystémov a potrebu ochrany prírody a krajiny. Ľudí k tomu motivuje najmä šetrenie energie v domácnosti a zníženie spotreby energie, pričom ekologické bývanie je cesta k dosiahnutiu týchto cieľov.