Geodetický dom a jeho výhody
Moderné bývanie znamená ekologické bývanie. Geodetické domy však idú ďalej a myslia aj na to, čo robiť v prípade nešťastia a prírodných katastrof.
Geodetický dom – bývanie budúcnosti?
Čo je to geodetický dom? Geodetický dom môžeme nazvať aj ako „Fullerov dom“, či po anglicky „Fuller dome“, či „Geodesic dome“. Ide o sférickú štruktúru zloženú zo systémov trojuholníkov, ktoré spolu vytvárajú kupolu. Trojuholník je najstabilnejším geometrickým útvarom a kupola sa vyznačuje z architektonického hľadiska ako veľmi stabilná konštrukcia, ktorá rovnomerne rozkladá svoju váhu do všetkých strán. Pôdorys geodetického domu je jednoduchý, prevažne kruhovitý a mohli by sme ho prirovnať k stavbám iglu. Nespornou výhodou geodetického domu je, že ide o najstabilnejšiu architektonickú konštrukciu na svete, a preto aj vysoko odolnú proti zemetraseniam. Nás na Slovensku zemetrasenia až tak veľmi netrápia, no napríklad v Japonsku sa geodetické domy zrejme začnú v blízkej budúcnosti stavať a rozširovať medzi bežných obyvateľov.
Geodetický dom a jeho história
Keď v roku 1940 začal pán Buckminister Fuller experimentovať s architektúrou, uvidel potenciál v trojuholníkoch a už v roku 1951 si nechal patentovať návrh geodetického domu. Cieľom Fullera bolo presadiť v architektúre princíp „menej je viac“ a strohé geodetické domy ho tým preslávili. Jedným z princípov geodetického domu je aj to, že je výlučne postavený z lokálnych a prírodných materiálov, ktoré vykazujú lepšiu adaptáciu na prostredie a zmeny klímy. Najzákladnejším stavebným „kameňom“ geodetického domu je drevo, ktoré má dobré vlastnosti.
Výhody geodetického domu
1. Energeticky úsporný dom
Šetrenie energie v domácnosti je to, čo dnes v čase jej zdražovania trápi kadekoho. Zníženie spotreby energie je jednou z najväčších výhod geodetických domov a ekologické bývanie je to, kam sa začína naša spoločnosť postupne uberať. Geodetický dom má prírode najpodobnejší tvar – kupolu, ktorá pokrýva celý dom. Na výstavbu geodetického domu miniete až o jednu tretinu menej materiálu než na stavbu bežného rodinného domu. Geodetický dom má menej miestností a ide o veľký otvorený priestor. Aj napriek tomu, že dom na svoju konštrukciu potrebuje omnoho menej materiálu, konštrukčne je oveľa pevnejší než klasické rodinné domy. Menšia plocha (steny a pod.) znamená, že sa teplo menej vstrebáva do materiálu.
2. Energetický dom je odolný proti prírodným katastrofám
Konštrukcia geodetického domu je zložená z trojuholníkov, ktoré perfektne rozkladajú energiu do troch strán. Kupoly, najmä z trojuholníkov, sú veľmi odolné proti otrasom a zemetraseniam a nie je jednoduché ich zničiť. Odolnosť tejto konštrukcie si môžete overiť aj sami. Zostrojte si z drevených latiek kocku – pri vyvinutí vyššieho tlaku ju môžete ľahko zlomiť alebo prevaliť do strany. Následne si zostrojte ihlan z trojuholníkov a skúste ho zničiť tlakom z boku – je to nemožné, nakoľko je trojuholník najpevnejším geometrickým tvarom.
3. Lacnejšia výstavba v porovnaní s klasickými rodinnými domami
Používaním lokálnych materiálov, ktoré sú lacnejšie, ušetríte svojej peňaženke niekoľko stovák eur. Geodetické domy sú jednoduché na konštrukciu a nevyžadujú veľa materiálu. V móde je veľký otvorený priestor, ktorý je delený najmä nábytkom alebo predeľovacími stenami. Zabezpečí sa tak lepšia cirkulácia vzduchu, rozloženie vykurovania, presvetlenie a v neposlednom rade ušetríte na materiáli a energii.
Geodetické domy na Slovensku nie sú až tak známe, no stretneme sa s nimi najmä v krajinách, ktoré sužujú prírodné katastrofy, ako je Japonsko či tornádami postihované USA. Geodetické domy nájdeme aj v rozvinutých krajinách, ktoré dbajú na ekológiu a trvalo udržateľný rozvoj a uvedomujú si možnosť narušenia zemských ekosystémov a potrebu ochrany prírody a krajiny. Ľudí k tomu motivuje najmä šetrenie energie v domácnosti a zníženie spotreby energie, pričom ekologické bývanie je cesta k dosiahnutiu týchto cieľov.