Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
376 835 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

Príncípy permakultúrnej záhrady sú jednoduché a účinné

Milan Bardun - 16.08.2016 - 3322
Dnešné zeleninové a úžitkové záhrady nie sú využívané na sto percent, trpia vysokým výskytom pesticídov, často sú monokultúrne a na ich údržbu a boj s burinou majitelia vynakladajú príliš veľa energie

Permakultúrna záhrada sa však vracia k trvalo udržateľnému rozvoju, rovnomernému využívaniu pôdy a aj u nás si našla uplatnenie v niektorých záhradách. Čo je permakultúra Princípy permakultúry rešpektujú prírodné zákony a šetrne narábajú s prírodnými zdrojmi. Zameriavajú sa výhradne na využívanie miestnych prírodných zdrojov a sľubujú maximálnu efektivitu pri minime vynaloženej práce na založenie permakultúrnej záhrady a jej údržby. Výhodou permakultúrnej záhrady je, že produkuje len recyklovateľný odpad a tieto záhrady sú veľmi rozmanité.

Dôvodov, prečo ľudia inklinujú k permakultúre, je stále viac a veľkú úlohu zohráva potreba aspoň čiastočnej samostatnosti a nezávislosti od obchodných reťazcov a taktiež zdravý životný štýl. Zeleninové záhrady na štýl permakultúry nepoužívajú chemické pesticídy a vypestovaná zelenina je bio. Permakultúru by sme mohli nazvať aj zdravým ekosystémom ekologického bývania. Permakultúra – ako začať? Zeleninové permakultúrne záhony rozpoznáte už zďaleka. Záhony sú vyvýšené a zelenina v nich je hierarchicky usporiadaná. Pri vymedzení premakultúrnych záhonov musíme uvažovať nad tým, ako zasiahneme do priestoru. Okraje záhonu sú tvorené výlučne z prírodných materiálov, ako prútie, drevenú guľatiny či palisády. Každý materiál má iné vlastnosti a životnosť, pričom drevené prútie udrží náš biozáhon pokope maximálne dva roky. Je nevyhnutné si uvedomiť, že ideme vytvoriť prírodný ekosystém.

Aby sme si to najlepšie predstavili, musíme sa prejsť lesom, kde je ekosystém len málo pozmenený človekom – divoký, no fungujúci. Potreba poriadku v záhone je zrejme najťažšie bremeno, ktoré musíme prekonať a nesnažiť sa mať rastliny usporiadané v pravidelných tvaroch a bez buriny. Kombinácie rastlín a bylinková špirála Vhodnou kombináciou rastlín zabezpečíme záhrade bujný rast a zdravie. Vhodné kombinácie zeleniny sú fazuľa + cvikla + kaleráb, hrach + mrkva + kapusta či mrkva + cibuľa + pór a riadime sa základným pravidlom, že čo spolu ladí aj na tanieri, to spolu sadíme aj v záhrade. Nevyhýbame sa ani burine, ako je púpava, žihľava či skorocel. Na burinu sa musíme pozerať ako na súčasť záhrady, čo však neznamená mať v záhrade viac buriny ako rastlín a zeleniny. Proti burine nepoužívame chemické pesticídy, no odstraňujeme ju mulčovaním (ktoré burinu udusí), prípadne vytrhnutú burinu nechávame v záhonoch, aby sa rozložila a vrátila živiny do pôdy. Najčastejším permakultúrnym záhonom je tzv. bylinková špirála. Ide o záhon stočený do špirály smerom nahor v protismere hodinových ručičiek. Takýto záhon je vhodný na všetky druhy zeleniny.

Záhon začína malým jazierkom, ktorým môže byť akákoľvek nádoba s vodou v zemi, ktorá zabezpečí vlhkosť. Záhon bude na jazierko vrhať tieň, preto sa voda nevyparí tak rýchlo. Južná strana záhonu je suchšia a vhodnejšia na teplomilné bylinky a severná časť je vhodná na bylinky do tieňa. Bylinková špirála je veľmi moderným doplnkom v záhrade a svoje biobylinky môžete využiť v kuchyni. Biobývanie nie je len o biodome, ale aj o biozáhrade. Začať je vždy najťažšie, no správne zvolený postup a prístup nám zabezpečí biozeleninu a zdravý životný štýl. Permakultúrna záhrada začína byť koníčkom viacerých aj na Slovensku.

Tí, ktorí sa chcú odbremeniť od obchodných reťazcov a pesticídov a začať zdravý životný štýl, tak môžu učiniť hneď a ideálnym začiatkom môže byť aj bylinková špirála, ktorá skrášľuje už nejednu záhradu na Slovensku. KW: permakultúrna záhrada, bylinky, ako začať na Slovensku, ako na to, bylinková špirála,