Príncípy permakultúrnej záhrady sú jednoduché a účinné
Permakultúrna záhrada sa však vracia k trvalo udržateľnému rozvoju, rovnomernému využívaniu pôdy a aj u nás si našla uplatnenie v niektorých záhradách. Čo je permakultúra Princípy permakultúry rešpektujú prírodné zákony a šetrne narábajú s prírodnými zdrojmi. Zameriavajú sa výhradne na využívanie miestnych prírodných zdrojov a sľubujú maximálnu efektivitu pri minime vynaloženej práce na založenie permakultúrnej záhrady a jej údržby. Výhodou permakultúrnej záhrady je, že produkuje len recyklovateľný odpad a tieto záhrady sú veľmi rozmanité.
Dôvodov, prečo ľudia inklinujú k permakultúre, je stále viac a veľkú úlohu zohráva potreba aspoň čiastočnej samostatnosti a nezávislosti od obchodných reťazcov a taktiež zdravý životný štýl. Zeleninové záhrady na štýl permakultúry nepoužívajú chemické pesticídy a vypestovaná zelenina je bio. Permakultúru by sme mohli nazvať aj zdravým ekosystémom ekologického bývania. Permakultúra – ako začať? Zeleninové permakultúrne záhony rozpoznáte už zďaleka. Záhony sú vyvýšené a zelenina v nich je hierarchicky usporiadaná. Pri vymedzení premakultúrnych záhonov musíme uvažovať nad tým, ako zasiahneme do priestoru. Okraje záhonu sú tvorené výlučne z prírodných materiálov, ako prútie, drevenú guľatiny či palisády. Každý materiál má iné vlastnosti a životnosť, pričom drevené prútie udrží náš biozáhon pokope maximálne dva roky. Je nevyhnutné si uvedomiť, že ideme vytvoriť prírodný ekosystém.
Aby sme si to najlepšie predstavili, musíme sa prejsť lesom, kde je ekosystém len málo pozmenený človekom – divoký, no fungujúci. Potreba poriadku v záhone je zrejme najťažšie bremeno, ktoré musíme prekonať a nesnažiť sa mať rastliny usporiadané v pravidelných tvaroch a bez buriny. Kombinácie rastlín a bylinková špirála Vhodnou kombináciou rastlín zabezpečíme záhrade bujný rast a zdravie. Vhodné kombinácie zeleniny sú fazuľa + cvikla + kaleráb, hrach + mrkva + kapusta či mrkva + cibuľa + pór a riadime sa základným pravidlom, že čo spolu ladí aj na tanieri, to spolu sadíme aj v záhrade. Nevyhýbame sa ani burine, ako je púpava, žihľava či skorocel. Na burinu sa musíme pozerať ako na súčasť záhrady, čo však neznamená mať v záhrade viac buriny ako rastlín a zeleniny. Proti burine nepoužívame chemické pesticídy, no odstraňujeme ju mulčovaním (ktoré burinu udusí), prípadne vytrhnutú burinu nechávame v záhonoch, aby sa rozložila a vrátila živiny do pôdy. Najčastejším permakultúrnym záhonom je tzv. bylinková špirála. Ide o záhon stočený do špirály smerom nahor v protismere hodinových ručičiek. Takýto záhon je vhodný na všetky druhy zeleniny.
Záhon začína malým jazierkom, ktorým môže byť akákoľvek nádoba s vodou v zemi, ktorá zabezpečí vlhkosť. Záhon bude na jazierko vrhať tieň, preto sa voda nevyparí tak rýchlo. Južná strana záhonu je suchšia a vhodnejšia na teplomilné bylinky a severná časť je vhodná na bylinky do tieňa. Bylinková špirála je veľmi moderným doplnkom v záhrade a svoje biobylinky môžete využiť v kuchyni. Biobývanie nie je len o biodome, ale aj o biozáhrade. Začať je vždy najťažšie, no správne zvolený postup a prístup nám zabezpečí biozeleninu a zdravý životný štýl. Permakultúrna záhrada začína byť koníčkom viacerých aj na Slovensku.
Tí, ktorí sa chcú odbremeniť od obchodných reťazcov a pesticídov a začať zdravý životný štýl, tak môžu učiniť hneď a ideálnym začiatkom môže byť aj bylinková špirála, ktorá skrášľuje už nejednu záhradu na Slovensku. KW: permakultúrna záhrada, bylinky, ako začať na Slovensku, ako na to, bylinková špirála,