Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
381 337 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

Najdôležitejšie fakty o tkanine markízy, ktoré treba zohľadniť pri výbere

Redakcia Predajprenajom.sk - 26.07.2022 - 587
Možno ste si povedali, že pre viaceré výhody, si na balkón, terasu alebo záhradu na horúce dni zaobstaráte markízu. Vedeli ste ale, že práve jej špecifická látka vám zaisťuje príjemné tienenie a ochranu? Vďaka čomu je látka markízy tak dokonalá a schopná sa o naše pohodlie na čerstvom vzduchu a pod horúcim slnkom bez problémov postarať?

Markíza je komplexná, kvalitne spracovaná high-tech látka, ktorá musí spĺňať tak dekoratívne účely, ako aj ďalekosiahle funkčné požiadavky. Vietor a počasie, dážď a slnko, prach a špina, tomu všetkému musí látka vašej obľúbenej markízy odolávať – dlhé roky. Aby sa to podarilo, látka markízy má veľmi špeciálne vlastnosti.

Materiál: polyakryl alebo polyester?

Ako technická textília sa látka markízy skladá buď z polyakrylu alebo polyesteru. Obe tkaniny majú svoje výhody aj nevýhody, výber závisí predovšetkým od oblasti použitia.

Väčšina látok pre markízy je tkaná z polyakrylových priadzí. Polyakryl, z ktorého sa vyrábajú aj niektoré odolnejšie a moderné japonské steny, je stálofarebný a obzvlášť odolný voči UV žiareniu. Dokonca aj trvalé vystavenie slnku sotva spôsobí vyblednutie farieb. Akrylové tkaniny sú navyše veľmi odolné, a preto sa odporúčajú na často používané markízy.

Polyester sa považuje za lacnejšiu markízu v porovnaní s akrylovou priadzou. Polyester má však vyššiu elasticitu pri dobrom navíjaní, preto sa táto látka používa väčšinou na veľmi veľké a široké markízy . Takzvané „rebound behavior“ zaisťuje, že sa textília nevyťahuje ani pri veľkých šírkach. Samotný polyester však nie je materiál odolný voči UV žiareniu. Polyesterová látka markízy získava UV ochranu iba povrchovou úpravou.

High-tech náter a ochrana proti vlhkosti

V zásade platí, že každá látka markízy musí byť odolná voči poveternostným vplyvom. Dobrá látka markízy ľahko odolá slabému dažďu bez premočenia a má základné vlastnosti odpudzujúce nečistoty, vďaka čomu je vhodná na vonkajšie použitie.

Kvalitné markízové ​​látky sú nielen zásadne impregnované, ale majú aj špeciálne zátery. Vďaka povrchovej impregnácii teflónom, sú jednotlivé vlákna dodatočne potiahnuté, vďaka čomu sú necitlivé na nečistoty, vodu a olej. Navyše sa v látke nemôžu usadzovať nečistoty a prach, preto sa látka markízy považuje za samočistiacu.

Vodné perly na látke markízy

Každá látka markízy musí mať aj základnú ochranu proti vlhkosti. Dobrá markíza by mala byť vzduchotesná v prípade krátkeho dažďa a zvyčajného uhla sklonu 14 stupňov, ktorý umožňuje odtekanie vody.

Špeciálne, nepremokavé látky markízy sú opatrené dodatočným jednostranným vodoodpudivým záterom, ktorý má tesnosť cca 1000 mm/WS. Štandardne sú látky markíz vodotesné medzi cca 350 a 450 mm/WS. Označenie „mm/WS“ sa vzťahuje na tlak vody/vodný stĺpec na tkanine podľa normy UNI EN 20811. Látka markízy so štandardnou impregnáciou preto zostáva nepriepustná pre 35 až 45 cm vody.

Starostlivosť

Vďaka spôsobu výroby a sofistikovanej povrchovej úprave sú poťahy markíz vo všeobecnosti dosť odolné. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave s teflónom odpudzujúcim nečistoty je čistenie látky markízy do značnej miery zbytočné. Nečistoty a prach sa však môžu časom usadzovať. Dokonca aj hrubé nečistoty, ako je vtáčí trus, by sa mali okamžite odstrániť.

V zásade sa poťahy markíz čistia jemne čistou, teplou vodou a mäkkou špongiou. Ak chcete, môžete do vody pridať jemný čistiaci prostriedok (nie viac ako 10 percent).

Pri čistení látky markízy je potrebné dbať na to, aby sa impregnácia ani švy neuvoľnili a látka samotná sa nepoškodila. Preto: Nikdy silno nedrhnite a nepracujte s hrubými handrami a špongiami.

Na tkaninu markízy sa v žiadnom prípade nesmú používať vysokotlakové čističe. Po jemnom očistení sa látka markízy opláchne čistou vodou a nechá sa dôkladne vysušiť. Pretože látka markízy sa nesmie zrolovať, keď je mokrá, inak hrozia škvrny od plesní a poškodenie látky. Ak sa poťah markízy po niekoľkých rokoch poškodí špinou, okolitými rastlinami alebo inými vplyvmi prostredia, iba výmena poťahu môže priniesť skutočné zlepšenie.

Je toho viac, no ak budete na tieto vlastnosti látky markízy pri výbere myslieť, určite vám dlho vydrží.

 

Zdroj obrázka: Sukpaiboonwat/Shutterstock.com