Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
377 169 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Modré budovy prekračujú hranice zelenej architektúry

Róbert Rektorovský - 09.05.2017 - 1381
V súvislosti s trvalo udržateľnou výstavbou a ekologickým stavebníctvom sa už neskloňuje iba pojem zelená architektúra. Autori projektov zameraných na výstavbu úsporných nehnuteľností prekonávajú hranice a na scénu posielajú modré budovy.

Snahou súčasných architektov nie je len zvyšovanie energetickej efektivity nehnuteľností. Pri príprave projektov sa zameriavajú aj na socio-ekonomické aspekty spojené s užívaním danej budovy. V takom prípade hovoríme o tzv. modrých budovách, ktoré idú až za hranice zelenej architektúry a užívaniu stavieb v modernom duchu dávajú celkom nový rozmer.

Modré budovy vsádzajú na celkovú kvalitu života

Ak bolo donedávna vrcholom stavebníctva hľadať riešenia vedúce k zdravému a úspornému bývaniu, v súčasnosti sa latka dvíha ešte vyššie. Trvalo udržateľná výstavba odhaľuje ďalšie kritéria, ktoré by mali nehnuteľnosti 21.storočia spĺňať. Po finančnej úspore a brania ohľadu na životné prostredie sa dôraz prikladá na celkovú kvalitu života. A práve tu sa k slovu hlásia  inovatívne modré budovy, ktoré ponúkajú ešte vyšší štandard ako tie zelené.

Aspekty zohľadňované pri modrých budovách:

 

Celkové náklady na chod budovy – Znižovanie spotreby energií síce tvorí hlavný podiel nákladov na chod budovy, no ani zďaleka nie jediný. Do úvahy sa berú aj ďalšie výdavky vyplývajúce z prevádzky objektu, pričom na ich minimalizáciu sa myslí v širšom kontexte.

Rentabilita danej nehnuteľnosti – Čím kvalitnejšia budova, tým väčší investičný potenciál. V spojitosti s ohľadom na lokalitu, kvalitu pozemkov a využitie budovy v budúcnosti sa tak do hry ako jeden z najdôležitejších aspektov dostáva práve rentabilita.

Kvalita vnútorného prostredia – Kým u zelených budov sa kvalita vnútorného prostredia dosahuje využitím ekologických materiálov, pri modrých sa vsádza aj na kvalitu architektúry, príjemné prostredie v interiéri a dispozíciu s pozitívnym vplyvom na psychiku obyvateľov.

O projekty modrých budov sa zaujímajú hlavne zamestnávatelia

 

S modrými budovami sa zatiaľ stretávame najmä v prípade administratívnych objektov. Ich výhody využívajú zamestnávatelia snažiaci sa o tvorbu útulného pracovného prostredia, ktorí pochopili, že spokojní zamestnanci podávajú vyššie pracovné výkony. Na západe sú investície do týchto budov celkom bežné a popredné firmy na nich vsádzajú čoraz častejšie, takže je len otázkou času, kedy sa z ich výstavby stane aktuálny celosvetový trend.

Expanzia zelenej architektúry ešte nedosiahla vrchol a architekti z najvyspelejších krajín už prichádzajú s ďalším pokrokom. Za tým stoja spomínané modré budovy, ktoré sa ešte lepšie prispôsobujú vyšším nárokom na kvalitu nehnuteľností. Ich budúcnosť vyzerá dosť sľubne, no najprv to chce budovať povedomie a šíriť osvetu spojenú s inováciou v stavebníctve.