Hydrofóbnosť: Vlastnosť, ktorá zvyšuje odolnosť a životnosť celej stavby
Poďme sa spoločne pozrieť na to, o čom je hydrofóbna úprava, ako tieto produkty používať a kde majú zmysel.
Čo je hydrofóbna úprava?
Slovo „hydrofóbny“ znamená niečo ako vodoodpudivý a presne to robí hydrofóbna úprava: hydrofóbne prostriedky, ktorými sú napríklad aj špeciálne cementové špárovacie hmoty, patria medzi preventívne opatrenia na ochranu podláh a fasád s minerálnymi stavebnými materiálmi, ako je betón a povrchy z prírodného kameňa, ako je žula, vápennopiesková tehla alebo mramor.
Produkty robia povrchy vďaka technológii DropEffect® vodoodpudivými ako druh ochranného krému a v kombinácii s technológiou BioBlock® odolnými proti plesniam a opotrebeniu, takže ich využijete v kúpeľni, kuchyni, ale aj v exteriéri.
Ošetrené fasády a povrchy sú menej alebo vôbec náchylné na nečistoty a ľahšie sa udržiavajú v pôvodnom stave, čo ocenia nielen rodiny s deťmi. Mimochodom, mnohé z týchto moderných špárovačiek sú aj antibakteriálne, takže si stačí vybrať tú správnu.
Kedy sú hydrofóbne činidlá užitočné?
Impregnácia hydrofóbnymi prípravkami je dobrá, ak chcete fasádu, ktorá sa ľahko čistí, ak je fasáda priamo vystavená vlhkosti, hnanému dažďu alebo dokonca slanej vode z posypovej soli, ak chcete zabrániť výkvetom alebo ak chcete aby sa zabránilo výkvetom rekonštrukcie starých budov.
Aké sú vlastnosti hydrofóbnych činidiel?
Hydrofóbne impregnácie sú bezfarebné kvapaliny vyrobené zo zlúčenín obsahujúcich kremík - silánov a siloxánov. Existujú produkty s rozpúšťadlami a ekologickejšie aj ako vodou riediteľné disperzie.
Pre hydrofóbnu úpravu je dôležitá hĺbka prieniku produktov, ktorá ovplyvňuje aj trvácnosť impregnácie. Kvalitné produkty preto obsahujú ochranné látky v rôznych veľkostiach molekúl, aby stavebný materiál prenikol minimálne do hĺbky 2 milimetrov. Impregnácia vydrží minimálne 10 rokov.
Ako aplikovať hydroizolačný prostriedok?
Povrch stavebných materiálov by mal byť čistý a čo najhladší, inak môže cez poškodené škáry prenikať voda a nasiaknuť stavebný materiál. Ak je to možné, s prebytočným materiálom naneste vodoodpudivý prostriedok tak, aby bol povrch úplne zaliaty a impregnácia mala čo najdlhší kontakt so stavebným materiálom. Pre väčšiu hĺbku prieniku sa odporúča opakovaná aplikácia.
Zdroj obrázka: Axtem/Shutterstock.com