Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
376 835 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

ZÁHRADA VO SVAHU – PRE A PROTI

Milan Bardun - 22.07.2016 - 3154
Bývanie v rodinnom dome prináša nesporné výhody. Jednou z nich je záhrada, oáza nášho pokoja a rozšírenia priestoru bývania. Dilemou mnohých však je, či si zvoliť záhradu vo svahovitom teréne, alebo na rovine.

Každý variant vyhovuje niekomu inému a v tomto článku si povieme, prečo sa rozhodnúť práve pre záhradu vo svahovitom teréne a aj to, aké úskalia z toho môžu vyplývať. Ak máte radi výzvy a radi experimentujete, záhrada vo svahu je miesto, kde môžete rozmýšľať nad rôznymi variantmi jej riešenia a povoliť uzdu fantázii.

Záhrada vo svahu znamená náročné zakladanie

Pri zakladaní záhrady a množstvom rozmýšľania nad tým, ako bude záhrada vyzerať a ako ju využívať, bude práve svahovitý terén určovať to gro, od ktorého sa bude náš návrh odvíjať. Terén nám kladie množstvo obmedzení, ktoré buď budeme rešpektovať, alebo dávať veľa peňazí realizačným firmám, aby ho ovládli. Terén je obrovská masa zeme, s ktorou sa dá krásne pracovať a využiť ju vo svoj prospech, či už vo forme kaskád, spádov, či rastlinných previsov. Záleží, samozrejme, na sklone a veľkosti svahu, no všeobecne platí, že čím väčšie je prevýšenie od najvyššieho po najnižší bod, tým náročnejšie je založenie záhrady. Záhrada vo svahu je ťažký oriešok a výzva pre každého záhradného architekta. Ponúka miesta a zákutia, ktoré môžeme pomocou správnej výsadby vytvoriť, priehľady a pohľady na rôzne dominanty, vodné kaskády či žblnkajúce potôčiky. Svah znamená gravitáciu, ktorú môžeme využiť vo svoj prospech.

terén ponúka mnoho príležitostí, ako ho spracovať

 

Kameň v záhrade ako stavebný prvok

Mnohí z nás vnímajú kameň v záhrade ako dekoráciu, no pri záhrade vo svahu je kameň aj významným stavebným prvkom. Kameň má mnoho pre nás výhodných vlastností a jednou z nich je dobrá pevnosť. Pri správnej voľbe môže kameň okrem estetickej funkcie plniť aj funkciu opornú. Pri záhrade vo svahu je takmer každý návrh riešený rôznymi terasami a stupňami, kde je kameň využívaný na stavbu oporných múrikov. Kameň má tú výhodu, že sa s ním dá pekne pracovať a v rukách skúseného tesára môže v záhrade vytvoriť nádherné oporné múriky, terasy, obklady či schodiská. Tento materiál má mnoho farebných variácií od bielej, hnedej cez sivú, ružovú až čiernu a je na vkuse architekta, ako dokáže tieto farby zladiť s drevinami, domom či charakterom záhrady. Kameň má oveľa väčšie uplatnenie práve v záhrade vo svahu, kde sa naplno prejavujú jeho estetické a aj funkčné vlastnosti.

 

Záhrada vo svahu vyžaduje schody

Záhrada vo svahu nie je náročná len na založenie, no taktiež údržbu a jej využívanie. Pri mojej architektonickej praxi som riešil záhradu vo svahu v Bratislave, pri Horskom parku, kde prevýšenie z najvyššieho bodu po najnižší bolo takmer 15 metrov a záhrada bola doslova svahom, na ktorom by sa dalo lyžovať. Riešenie takejto záhrady tak, aby bola užívateľná pre jej obyvateľov, vyžadovalo množstvo terás a schodov, pomocou ktorých bolo možné na tieto terasy prejsť. Takáto záhrada bola automaticky nevyužiteľná pre ľudí s pohybovými problémami, čo si treba uvedomiť, ak sa rozhodujete pre záhradu vo svahu alebo záhradu na rovine. Priehľady z terasy pomedzi dreviny až na koniec záhrady boli využívané už v barokových záhradách v minulosti, ktoré však ležali na rovine. Odpoveďou na terén boli talianske záhrady, ktoré svojím dramatickým uložením do terénu prinášajú dnešným architektom mnoho inšpirácií na to, ako sa vyrovnať so svahom veľmi elegantným a efektným spôsobom.

terén riešenej záhrady v Bratislave, autori: Bc.Milan Bardún & Bc.Lucia Hulínová, 2013

 

časť riešenia záhrady vo svahu v Bratislave, autori: Bc.Milan Bardún & Bc.Lucia Hulínová, 2013

Záhrada vo svahu prináša mnoho úskalí a obmedzení pri jej riešení, no otvára aj mnoho príležitostí na jej využitie a jedinečné riešenie. Terén je náročná masa, s ktorou sa ťažko pracuje, preto je dobré sa naň pozrieť z druhej strany a položiť si otázku, ako ho môžem využiť vo svoj prospech.. Namiesto rozmýšľania nad tým, ako terén ovládnuť, pozrite sa naň ako na priateľa: spevnite ho opornými múrmi z pekného kameňa, vysaďte doň popínavé trvalky či letničky, či vytvorte schodisko, ktoré bude tvoriť os vašej záhrady. Terén tvorí mnoho obmedzení, no pre kreatívneho architekta to nie je problém, ale výzva.