ZÁHRADA VO SVAHU – PRE A PROTI
Každý variant vyhovuje niekomu inému a v tomto článku si povieme, prečo sa rozhodnúť práve pre záhradu vo svahovitom teréne a aj to, aké úskalia z toho môžu vyplývať. Ak máte radi výzvy a radi experimentujete, záhrada vo svahu je miesto, kde môžete rozmýšľať nad rôznymi variantmi jej riešenia a povoliť uzdu fantázii.
Záhrada vo svahu znamená náročné zakladanie
Pri zakladaní záhrady a množstvom rozmýšľania nad tým, ako bude záhrada vyzerať a ako ju využívať, bude práve svahovitý terén určovať to gro, od ktorého sa bude náš návrh odvíjať. Terén nám kladie množstvo obmedzení, ktoré buď budeme rešpektovať, alebo dávať veľa peňazí realizačným firmám, aby ho ovládli. Terén je obrovská masa zeme, s ktorou sa dá krásne pracovať a využiť ju vo svoj prospech, či už vo forme kaskád, spádov, či rastlinných previsov. Záleží, samozrejme, na sklone a veľkosti svahu, no všeobecne platí, že čím väčšie je prevýšenie od najvyššieho po najnižší bod, tým náročnejšie je založenie záhrady. Záhrada vo svahu je ťažký oriešok a výzva pre každého záhradného architekta. Ponúka miesta a zákutia, ktoré môžeme pomocou správnej výsadby vytvoriť, priehľady a pohľady na rôzne dominanty, vodné kaskády či žblnkajúce potôčiky. Svah znamená gravitáciu, ktorú môžeme využiť vo svoj prospech.
Kameň v záhrade ako stavebný prvok
Mnohí z nás vnímajú kameň v záhrade ako dekoráciu, no pri záhrade vo svahu je kameň aj významným stavebným prvkom. Kameň má mnoho pre nás výhodných vlastností a jednou z nich je dobrá pevnosť. Pri správnej voľbe môže kameň okrem estetickej funkcie plniť aj funkciu opornú. Pri záhrade vo svahu je takmer každý návrh riešený rôznymi terasami a stupňami, kde je kameň využívaný na stavbu oporných múrikov. Kameň má tú výhodu, že sa s ním dá pekne pracovať a v rukách skúseného tesára môže v záhrade vytvoriť nádherné oporné múriky, terasy, obklady či schodiská. Tento materiál má mnoho farebných variácií od bielej, hnedej cez sivú, ružovú až čiernu a je na vkuse architekta, ako dokáže tieto farby zladiť s drevinami, domom či charakterom záhrady. Kameň má oveľa väčšie uplatnenie práve v záhrade vo svahu, kde sa naplno prejavujú jeho estetické a aj funkčné vlastnosti.
Záhrada vo svahu vyžaduje schody
Záhrada vo svahu nie je náročná len na založenie, no taktiež údržbu a jej využívanie. Pri mojej architektonickej praxi som riešil záhradu vo svahu v Bratislave, pri Horskom parku, kde prevýšenie z najvyššieho bodu po najnižší bolo takmer 15 metrov a záhrada bola doslova svahom, na ktorom by sa dalo lyžovať. Riešenie takejto záhrady tak, aby bola užívateľná pre jej obyvateľov, vyžadovalo množstvo terás a schodov, pomocou ktorých bolo možné na tieto terasy prejsť. Takáto záhrada bola automaticky nevyužiteľná pre ľudí s pohybovými problémami, čo si treba uvedomiť, ak sa rozhodujete pre záhradu vo svahu alebo záhradu na rovine. Priehľady z terasy pomedzi dreviny až na koniec záhrady boli využívané už v barokových záhradách v minulosti, ktoré však ležali na rovine. Odpoveďou na terén boli talianske záhrady, ktoré svojím dramatickým uložením do terénu prinášajú dnešným architektom mnoho inšpirácií na to, ako sa vyrovnať so svahom veľmi elegantným a efektným spôsobom.
Záhrada vo svahu prináša mnoho úskalí a obmedzení pri jej riešení, no otvára aj mnoho príležitostí na jej využitie a jedinečné riešenie. Terén je náročná masa, s ktorou sa ťažko pracuje, preto je dobré sa naň pozrieť z druhej strany a položiť si otázku, ako ho môžem využiť vo svoj prospech.. Namiesto rozmýšľania nad tým, ako terén ovládnuť, pozrite sa naň ako na priateľa: spevnite ho opornými múrmi z pekného kameňa, vysaďte doň popínavé trvalky či letničky, či vytvorte schodisko, ktoré bude tvoriť os vašej záhrady. Terén tvorí mnoho obmedzení, no pre kreatívneho architekta to nie je problém, ale výzva.