Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
377 487 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

PRESYCHANIE TUJÍ A MOŽNOSTI OCHRANY

Milan Bardun - 22.07.2016 - 30266
Populárne záhradné dreviny – tuje sa pýšia svojím štíhlym alebo kužeľovitým tvarom a sýtou zelenou farbou v nejednej záhrade. Či už ako oplotenie, alebo solitéry sú tuje veľmi populárne najmä vo vidieckych záhradách, no aj v parkoch, alebo na cintorínoch, kde symbolizujú smútok.

Tuje však nie sú sýtozelené vždy a často ich majiteľov trápi presychanie a nepekné hnednutie. Čo robíte zle a prečo vaša tuja schne? Odpovede sa dozviete v článku.

Za hnednutie tují nemôžete

Schnutie tují je prirodzený spôsob ich obnovy. Tak ako na ostatných stromoch opadávajú listy a rastú nové, aj tuja si takto obnovuje svoje zakrpatené listy. Ide o kolobeh, ktorým si drevina prechádza počas celého rastu a každá tuja nám začne po niekoľkých rokoch zvnútra vysychať. Tuje vysychajú len zvnútra, kde sa im dostáva menej svetla na ich rast. Je potrebné však rozlíšiť, ako vaša tuja schne – či presychá zvnútra, alebo jej hnednú vonkajšie konáre. Ako už bolo spomenuté, schnutie tují zvnútra je prirodzený postup výmeny listov, kde staré uschnú a odpadnú, kým na povrchu rastú nové, ktoré ich nahrádzajú. Pri samostatnom zhnednutí konárov však už ide problém, ktorý je potrebné odstrániť. Dôležité je rozlíšiť, či vaša tuja presychá kvôli škodcom, alebo  pre nedostatok vlahy.

Poškodenie tuje škodcami či suchom?

Pri poškodení tuje škodcami je presychanie spravidla rýchle a nárazové. Ide o poškodenie škodcom, zvaným Lykokaz borievkový, a spoznáte ho podľa cestičiek a jamiek, ktoré za sebou necháva. Ide o žravého škodca, ktorý tuju ničí tým, že ju doslova žerie. Tento druh škodcu napáda zväčša staršie a zoslabnuté dreviny. Zbaviť sa ho nie je ťažké, stačí tuju postriekať vybranými prostriedkami, ktoré vám s radosťou odporučia v ktoromkoľvek záhradnom centre. Oveľa častejšie je poškodenie tuje nedostatkom vlahy, čo si mnohí z nás neuvedomujú. Ihličnaté dreviny majú vysoké nároky na vodu, no keď ich zabudneme polievať, nezbadáme to na nich hneď. Najčastejšou chybou je myslieť si, že nám drevina počas zimných mesiacov vymrzla – oveľa častejšie sa stáva, že nám dreviny (nielen tuje) cez zimné mesiace uschnú, nakoľko je voda v zemi zamrznutá a korene nemajú odkiaľ čerpať vlahu. Presychanie tují je často spôsobené nedostatkom vlahy v pôde, a preto nesmieme zabúdať aj na pravidelnú zálievku.

 

Ako zastaviť hnednutie tují

V prípade, že nepomôže odstránenie škodcov alebo častejšie polievanie, problém môže byť spôsobený aj nedostatkom živín v pôde. Ak sú tuje staršie, je možné, že vyčerpali živiny v pôde, v ktorej sú nasadené a my im musíme tieto živiny doplniť. Najčastejšie hnojíme tuje tzv. „horkou soľou“, čo je prípravok, ktorý dodá do pôdy chýbajúci horčík. Horkú soľ si môžeme zaobstarať v tekutej alebo granulovanej forme. Okrem aplikovania horkej soli, ktorá odstraňuje hnednutie a žltnutie ihličnanov, hnojíme tuje pravidelne na jeseň výživným jesenným hnojivom s obsahom draslíka.

V prípade hnednutia, žltnutia či presychania konárov tují treba správne identifikovať pôvod tohto problému a na základe toho zvoliť správny prístup na jeho odstránenie. V prípade, že tuja presychá z vnútra, ide o normálny proces výmeny listov, no ak sa objavujú suché konáriky aj na povrchu dreviny, ide o vážnejší problém. Úplne najčastejším problémom je nedostatok živín či horčíka. Dodržte spomenuté rady a tipy v článku a presychanie tují zastavíte ľahko a rýchlo.