Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
375 418 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

Návod: Vlastná strešná záhrada

Milan Bardun - 22.07.2016 - 1923
S pribúdajúcou výstavbou sa zmenšuje podiel plôch, ktoré sú zelené a nahradzujú ich betónové plochy, ktoré sú z hľadiska mikroklímy nevhodné, pretože znižujú vlhkosť vzduchu a zvyšujú stúpajúcu teplotu. Riešením tohto problému sú strešné záhrady, ktoré si môžeme v menšom meradle vytvoriť hoci aj sami doma.

Strešné záhrady na streche elektrickej skrinky alebo plynomeru sú moderným doplnkom záhrady, ktorý môžete zrealizovať za menej ako hodinu. Či sa už rozhodnete pre extenzívnu, alebo intenzívnu strešnú záhradu, je nevyhnutné zohľadniť, čo každá obsahuje/znamená/prináša. Záhrada na streche je moderným doplnkom každej záhrady.

Strešná záhrada a jej výhody

Výhodou strešných záhrad je, že nám ponúkajú a umožňujú rozšíriť priestor o časti, o ktorých sme ani neuvažovali ako o súčastiach záhrady. Ide najmä o strešné záhrady nad garážami či zelené strechy altánku, no môžeme uvažovať aj v menších mierkach a umiestniť strešnú záhradu na vrch elektrickej skrinky, plynomeru alebo telefónnej búdky. Strešné záhrady premieňajú inak horúce plechové a betónové povrchy na ekologické povrchy, ktoré pohlcujú teplo, ochladzujú mikroklímu a v neposlednom rade taktiež zvyšujú vlhkosť vzduchu. Rozdiel medzi intenzívnou a extenzívnou strešnou záhradou je ten, že intenzívna vyžaduje väčšiu starostlivosť, viac substrátu a obsiahne aj kry či dreviny. Pri budovaní intenzívnej strešnej záhrady je nevyhnuté poradiť sa so statikom.

 autor Milan Bardún

 

autor Milan Bardún

 

Zhotovenie extenzívnej strešnej záhrady

Na zhotovenie extenzívnej strešnej záhrady statika volať nemusíte, nakoľko nejdete zaťažovať žiadne veľké konštrukcie. Na založenie budete potrebovať: drevené palety, fóliu, geotextíliu, vŕtačku, štrkopiesok frakcie 16 – 32 mm a substrát.

 

  1. . Zhotovte si rám z drevených paliet, ktorý bude kopírovať strechu vašej napr. elektrickej skrine. Rám by mal mať presné rozmery tak, aby na vrchu skrine dobre sedel a na žiadnych miestach nepresahoval jej šírku alebo dĺžku.
  2. . Vysteľte rám fóliou a fóliu poriadne pripevnite k drevenému rámu. Vytvoríte v podstate malú vaňu, ktorú položíte na vrch elektrickej skrinky.
  3. . Z kratšej strany umiestnite pod vaňu drevenú paletu vo výške minimálne 1 centimetra tak, aby ste vytvorili dostatočný sklon na odtok prebytočnej vody. Z protiľahlej strany prevŕtajte vŕtačkou cez drevený rám a fóliu niekoľko dier, cez ktoré bude odtekať prebytočná voda.
  4. . Do vaničky nasypte štrkopiesok, približne 3 centimetre. Hrúbka vrstvy štrkopiesku závisí od hrúbky substrátu, no vždy by to mala byť minimálne polovica. Pri väčších projektoch sa odporúča hrúbka 1 : 3.
  5. . Štrkopiesok urovnajte a uložte na ňu jednu vrstvu geotextílie, ktorá vytvorí ďalšiu vaňu na substrát. Dôležité je geotextíliu upevniť tak, aby zabránila presýpaniu substrátu do štrkopiesku.
  6. . Vysypte sem substrát a nechajte uležať. Substrát by mal byť priepustný – vhodné sú rôzne kaktusové zmesi, ktoré obsahujú väčšie častice a vodu zadržiavajú pomenej. 

 

autor Milan Bardún

 

Rastliny do strešnej záhrady

Výber správnych rastlín do strešnej záhrady je kľúčový na jej fungovanie. Strešná záhrada je v podstate skalka, a preto volíme suchomilné trávy, kaktusy či skalné ruže, ktoré nevyžadujú veľa vlahy – jednoducho rastliny do skalky. Strešné záhrady sú zväčša umiestnené na exponovaných miestach, kde slnko svieti väčšinu dňa, a preto sa zem rýchlo prehreje a vysuší. Ideálnym a vďačným je druh kaktusu Opuntia, ktorý ľahko kúpite v záhradných centrách. Tento mrazuvzdorný kaktus sa vyznačuje vlastnosťami vhodnými na umiestnenie do strešnej záhrady, nakoľko mu nerobí problém veľké sucho, horúčavy, ba ani mráz a vždy sa nám odvďačí veľkými kvetmi.

 

autor Milan Bardún

Extenzívna strešná záhrada nemusí byť nedosiahnuteľným snom majiteľov záhrad. Jednoduchá záhrada na streche môže byť v každej záhrade či už na streche elektrického merača, či plynomeru. Pri voľbe medzi extenzívnou a intenzívnou strešnou záhradou sa rozhodujeme podľa toho, kde sa nachádza a aké má mať rozmery. Správnou voľbou rastlín, najmä rastliny do skalky, zabezpečíme strešnej záhrade podmienky na jej dlhodobé fungovanie a radosť pre naše oči.