Mulčovacia kôra a jej správne použitie
Čo je mulčovacia kôra?
Mulčovacia kôra zabraňuje taktiež prerastaniu buriny a do záhrady sa javí ako ideálny pomocník. Ako si však vybrať mulčovaciu kôru tak, aby sme jej vlastnosti využili čo najlepšie?
Mulčovacia kôra je kôra z vybraných druhov drevín, ktorá má dobré izolačné vlastnosti. Tak ako kôra chráni stromy pred nadbytočným vyparovaním získanej vody, tak chráni aj naše záhony a dreviny. Kôra čiastočne chráni dreviny aj pred omrzlinami a chladom, a preto je využívaná aj ako izolant počas zimy. V záhradách má široké využitie, no treba vedieť, akú si kúpiť a ako ju v záhrade použiť. Najideálnejšia mulčovacia kôra je píniová, no zaplatíte za ňu najviac. Môžete si vybrať z viacero frakcií, čo znamená veľkosť jednotlivých kusov. Píniová mulčovacia kôra má vysokú kvalitu a na pokrytie jedného metra štvorcového budete potrebovať jedno balenie.
Farebná mulčovacia kôra
Od farby mulčovacej kôry nezávisí jej kvalita a nijako ju neovplyvňuje. Dnes na trhu máme mnoho druhov a dekoračná mulčovacia kôra rôznych farieb je stále viac populárna a používaná v slovenských záhradách. Dekoračná mulčovacia kôra sa stáva akýmsi trendom a mnohé vidiecke záhrady hýria farbami nielen kvetov, ale ja mulčovacej kôry. Či už vám v záhrade svieti mulčovacia kôra červená, alebo modrá, na jej kvalitu to nemá vplyv. Dôležitejší je spôsob, akým kôru uložíte do záhonu.
Ako položiť mulčovaciu kôru
Najdôležitejšie je správne uloženie mulčovacej kôry, čo mnoho záhradkárov podcení v záujme jej šetrenia. Správne položenie mulčovacej kôry sa riadi pravidlom – čím viac, tým lepšie. Úplné minimum je vrstva piatich centimetrov, no môžete dať aj desať. Aj mulčovacia kôra presychá a stráca na svojom objeme, čo sa po čase prejaví najmä u lacnejších baleniach, kde je okrem kôry aj mnoho iných produktov, ako napríklad vlákna. Kvalitné balenie mulčovacej kôry obsahuje celé kusy tvrdej kôry a nie drvinu. Tvrdá kôra vydrží najdlhšie a najpomalšie stráca vlhkosť. Je potrebné si uvedomiť, že kôru neukladáme na záhon len preto, aby pekne vyzerala, ale najmä preto, aby sme zabránili prerastaniu buriny a zadržali vlhkosť v pôde. A pre tieto účely potrebujeme čo najhrubšiu vrstvu, ktorú nezabúdame polievať ako samotné rastliny.