Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
383 427 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

Kobercový alebo siaty trávnik?

Milan Bardun - 22.07.2016 - 2680
Neoddeliteľnou súčasťou a pravdepodobne tou najpodstatnejšou plochou v záhrade je záhradný trávnik. Mnohí uvažujú nad tým, či si zvoliť kobercový, alebo siaty trávnik a kladú si otázku, ktorá metóda je výhodnejšia.

Či už sa rozhodnete pre kobercový , alebo siaty trávnik, každá metóda zakladania má svoje pre aj proti a v nasledujúcom článku sa dočítate, aké sú to. Trávnik v záhrade tvorí jej najväčšiu časť, a preto je veľmi podstatný a kľúčový pre finálny vzhľad záhrady.

Kobercový trávnik – výhody a nevýhody

Vo finálnej podobe nerozpoznáte, či bol trávnik založený kobercovaním, alebo siatím, no aj napriek tomu je potrebné sa rozhodnúť hneď na začiatku. Hlavným dôvodom je pletivo proti krtom, ktoré sa neodporúča používať pri siatom trávniku. Pletivo proti krtom sa ukladá na vyrovnaný terén a následne upevňuje plastovými klincami, ktoré ho držia pevne pri zemi tak, aby sa neposúvalo. Súčasťou kobercového trávnika je prekorenená vrstva hrubá asi 1 – 2 centimetre , ktorá sa dotýka pletiva. Ako kobercový trávnik rastie, prekorení pletivo proti krtom, a tým ho ešte viac spevní, čo nemožno povedať pri siatom trávniku. Ak trávnik nasejeme na pletivo proti krtom, pletivo bude nad koreňmi, a tým sa zníži jeho ochranný efekt. Možno to riešiť navezením tenkej vrstvy zeme na pletivo, čím však môžeme spôsobiť jeho posúvanie a možné pretrhnutie.

 

 

Ďalšou nespornou výhodou kobercového trávnika je jeho okamžitý efekt. Ráno vaša záhrada vyzerá ako mesačná krajina, no po obede máte zelený park, kde môžete relaxovať. Tento okamžitý efekt je najväčším lákadlom a dôvodom rastúcej popularity trávnatých kobercov ako záhradného trávnika a bežná cena za meter štvorcový sa pohybuje okolo 7 eur.

 

 

Siaty trávnik – výhody a nevýhody

Najväčšou výhodou siateho trávnika je jeho veľmi nízka cena. Balenia záhradného trávnika sa pohybujú od 10 – 15 eur, čo vám vyjde na mnoho metrov štvorcových v závislosti od veľkosti balenia. Ak sa rozhodnete pre siaty trávnik v záhrade, máte na výber širokú škálu druhov od lúčnej zmesi, kvitnúcej zmesi až po trávnik na extenzívnu údržbu. Pri kobercových trávnikoch sa väčšinou predávajú len klasické záhradné a golfové trávniky, no je problém nájsť kvitnúce variácie, ak vôbec. Nevýhodou môže byť nerovnomerné rozhodenie semena na plochu, čo sa neskôr prejaví miestami, kde bude trávnik hustejší, inde riedky. V dnešnej uponáhľanej dobe sa ani budúcim majiteľom záhrad nechce čakať niekoľko týždňov na to, kým im trávnik vyrastie, a aj napriek vyššej cene sa rozhodujú pre kobercový trávnik.

 

 

Trávnik je neoddeliteľnou súčasťou záhrady a pri zvažovaní, či sa rozhodnúť pre siaty, alebo kobercový je potrebné zvážiť finančné možnosti, ako dlho sme ochotní čakať na výsledný efekt a najmä to, aký druh trávnika chceme. Ak požadujete klasický trávnik v záhrade vhodný na pohyb detí a psa, bude pre vás najlepšie riešenie kobercový trávnik, no ak hľadáte ten správny trávnik, napríklad na chatu na vidieku, tu bude lepšie vybrať trávnatú zmes, v ktorej sa nachádzajú aj rôzne kvitnúce byliny, ktoré rozvoňajú vašu záhradu.