Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
376 909 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

BURINA V ZÁHRADE: SPRÁVNY PRÍSTUP ZNAMENÁ ÚSPECH

Milan Bardun - 22.07.2016 - 2264
Keď sa povie burina, každý si dozaista predstaví záhradkárske rukavice a nemilú brigádu na slnku spojenú s namáhavým klaňaním sa k zemi. Burina v záhrade je nepríjemná a dokáže pokaziť celkový efekt pekného záhona či trávnika a to v akomkoľvek štádiu.

Ak však burinu poznáte a viete rozoznať jej pôvod, ste na polceste a úspešné zničenie buriny a jej predchádzaniu v budúcnosti nenechá na seba dlho čakať.

Nie je burina ako burina

Laickému oku pripadá každý byľ v záhrade, ktorý tam nenasadil, ako burina, čo je čiastočne pravda. Burina sa k nám do záhrad dostáva náletmi vetra, výkalmi vtákov a často ju aj sami donesieme na našom oblečení po prechádzke so psom po lese. Burine sa jednoducho vyhnúť nedá, čo vie každý majiteľ záhrady, no každý majiteľ by mal vedieť burinu rozoznať a na základe toho vedieť, aký prístup má zvoliť na zničenie buriny. Bohužiaľ, pri niektorých druhoch bylín samotné mechanické vytrhávanie zo zeme nie je postačujúce a môže dokonca burinu podporiť v ďalšom raste a rozvoji, čo ju spraví ešte silnejšou.

 

Pri burine na počte listov záleží

Úplne najzákladnejšie rozdelenie buriny, s ktorým sa skoro každý majiteľ záhrady stretol, je rozdelenie na jednoklíčnolistové a dvojklíčnolistové druhy bylín. Rozdiel medzi nimi je ten, že jednoklíčnolistové byliny zo semena klíčia len s jedným listom a dvojklíčnolistové byliny klíčia s dvoma klíčnymi listami. V praxi to vyzerá tak, že ak si vysejete trávnik, vysejete si jednoklíčnolistovú bylinu. Väčšina ostatných bylín je dvojklíčnolistová a byliny, ktoré klíčia s dvoma klíčnymi listami, sú zväčša väčšie a mohutnejšie ako tie, čo klíčia s jedným klíčnym listom.  Na porovnanie: jednoklíčnolistová bylina je napríklad trávnik a dvojklíčnolistová bylina je púpava, no aj ktorýkoľvek strom. Burina v trávniku je ľahko rozoznateľná nielen pre vaše oko, ale aj pre správne zvolené prípravky proti burine.

PRÍPRAVKY NA BURINU ROZLIŠUJÚ, ČO JE BURINA A ČO NIE

Odborne sa prípravok na burinu nazýva herbicíd. Herbicídy rozlišujeme na herbicídy úplné a selektívne herbicídy. Selektívny herbicíd je špeciálny v tom, že obsahuje prípravky, ktoré môžu ničiť napríklad len dvojklíčnolistové byliny a najviac sa využíva práve pri trávnikoch. Nakoľko je trávnik jednoklíčnolistová bylina, tak burina, ktorá v nej rastie, je s najväčšou pravdepodobnosťou dvojklíčnolistová a selektívny herbicíd zničí len ju, zatiaľ čo trávniku sa nič nestane. Takýchto herbicídov, či už úplných, alebo selektívnych, je na trhu veľa a stačí zájsť do najbližších záhradkárskych potrieb. Úplné herbicídy nájdu svoje uplatnenie najmä, ak sa objaví burina v dlažbe, kde je likvidácia náročná. Bohužiaľ, sú miesta, kde stále budeme musieť burinu trhať vlastnoručne, ako sú najmä kvetné alebo zeleninové záhony, kde použitie herbicídov neprichádza do úvahy. Na väčšie plochy však môžeme použiť geotextíliu, ktorá zabráni prieniku svetla a vlhka, takže burina nebude mať priestor ani energiu na rast.

Burina je, bohužiaľ, neodmysliteľná súčasť každej záhrady, predzáhradky či terasy. Či už je burina v záhrade, dlažbe, alebo trávniku, na trhu sú mnohé prípravky na zničenie buriny. Stačí len poznať, o aký typ buriny ide a na základe toho zistiť, aký spôsob zničenia zvoliť. Či už mechanicky, pomocou geotextílie, či použiť totálny alebo selektívny herbicíd.