Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
387 385 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

Banánovník v záhrade – exotika u vás doma

Milan Bardun - 22.07.2016 - 5245
Mnohí si exotiku radi nosíme domov či už vo forme sošiek, magnetiek, alebo rôznych suvenírov, ktoré nám celý rok pripomínajú exotickú dovolenku.

Suveníry sa však nemenia a po čase nás môžu omrzieť, čo sa však nemôže stať, ak si z dovolenky prinesiete exotickú rastlinu. Banánovník v záhrade môže krásne vyniknúť svojimi mohutnými listami a dodá vašej záhrade exotický šmrnc, ktorý susedia nemajú. Ako pestovať exotické banánovníky u vás doma sa dočítate nižšie.

Musa basjoo – banánovník severu

Druh banánovníka Musa basjoo má svoj pôvod v ďalekom Japonsku, za čo vďačí svojím jedinečným vlastnostiam, ktoré ho robia odolným proti nízkym teplotám, až mrazom. Musa basjoo rastie prevažne v oblasti Stredomoria a v tropických krajinách, no nájdeme ho aj v záhradách na Slovensku. Teplotné podmienky Japonska sa veľmi od slovenských podmienok nelíšia, a ak si odmyslíme nižšiu vlhkosť vzduchu, počasie je identické. Štyri ročné obdobia, striedanie jesene a zimy banánovníku v záhrade nerobia problém a pri správnej príprave na zimovanie sa môžeme z tejto exotickej byliny tešiť dlhé roky.

autor Milan Bardún

 

Pestovanie banánovníka

Či už máte banánovník v záhrade, alebo v byte, jeho pestovateľské podmienky sa od seba neodlišujú. Úplne zásadné je dodať banánovníku dostatok živín a kvalitnú humusovú pôdu, ktorá dobre spracúva vodu. Ak by banánovník v záhrade stál vo vode, korene by mu začali hniť, čo sa prejavuje aj žltnutím listov. Žltnutie listov je častým problémom, ktorý môže mať viaceré príčiny. Najčastejšou príčinou je prebytok alebo nedostatok vody. Polievajte banánovník až vtedy, keď vrchná časť substrátu preschne. Žltnutie listov u banánovníka môže spôsobovať aj priame slnečné žiarenie, čo si mnohí neuvedomujú. Banánovníkom vyhovuje polotieň, prípadne až tieň, a priame slnko môže zastaviť ich rast.

autor Milan Bardún[/captiom]

 

Zimovanie Musa basjoo

Zimovanie Musa basjoo je kľúčové pre jeho prežitie. Koreň je odolný podľa zdrojov až do -21 °C, no nepoznám reálne podklady, ktoré zaručujú pravosť tejto informácie. Banánovník je však schopný prežiť naše zimy bez ujmy a to kedykoľvek. Jednoduchými krokmi zabezpečíme úplné zazimovanie rastliny a jej ochranu pred tvrdými mrazmi. Dôležité je rastline po prvom mraze odrezať všetky listy a zakryť ju do polystyrénu, v ktorom budú suché listy. Polystyrén a vrstva lístia ochránia stonku pred premrznutím a koreň pred vysokou vlahou. Najväčšou a najčastejšou chybou je zlé vetranie, ktoré spôsobí plesne a rastlina zhnije. Takto zazimovaný banánovník prežije aj so stonkou celú zimu. Ak chcete banánovník celý zrezať, nechajte stonku zmrznúť a následne korene prekryte čečinou – tu je ale vysoké riziko hnitia.

autor Milan Bardún, banánovník priamo po zimovaní

 

Musa bajsoo alebo banánovník severu je vhodný do našich končín. Pestovanie nie je náročné, a ak banánovník správne zazimujete, budete sa z neho môcť tešiť viacero rokov. Polievajte ho primerane, čím zamedzíte hnedým škvrnám či hnednutiu listov, a budete si užívať exotiku vášho banánovníka aj doma.