Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
374 775 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Do nájomnej zmluvy môžete napísať aj zákaz prespávania iných osôb

Tamara Antalova - 15.08.2016 - 1110
Chcete prenajímať byt? Bude to chcieť veľa úsilia a pozornosti, no je to predsa len nejaký príjem, ktorý môže pomôcť rodinnému rozpočtu. A malo by to byť legálne. Legálne znamená, že sa musíte registrovať na daňový úrad (ak už nemáte DIČ, pretože napríklad podnikáte).

Zmluva s nájomníkom nemusí (až na výnimku) byť písomná, no odporúča sa to. Vzťahy by tak mali byť jasnejšie, hoci dať na papier všetky pravidlá je viac utópia, ako prax. Sústrediť sa preto treba na základné náležitosti a všetko, čo je pre vás prioritou.

Pre niekoho to môže byť zákaz ďalšieho prenajímania (keď si do vášho bytu bez súhlasu za poplatok načierno nasťahuje váš nájomca kolegu či kamaráta), pre iného dokonca zákaz prespávania iných osôb, ako je nájomca . Taktiež to môže byť nedovolenie zapožičiavania magnetického kľúča od vchodovej brány. Pre iného je dôležité stanoviť si pevne hodiny a deň, kedy vás musí nájomca vždy vpustiť do bytu, aby ste ho skontrolovali. Prenájom bytu je bežná vec, ktorá však tiež musí sledovať určité pravidlá.

Pre takéto pravidlá je vhodné dohodnúť si aj prípadné sankcie v rozumnej výške. Slovenská legislatíva pozná dva právne rámce pre prenájom bytu. Jeden určuje Občiansky zákonník, druhým je pomerne nový zákon o krátkodobom nájme. Druhý vriant môže byť výhodnejší pre obe strany, a to vzhľadom na prevenciu proti neplatičom (kratšia výpovedná lehota, možnosť ukončiť nájom rýchlejšie, pravidlá pre kauciu). Podmienkou je však už spomínaná registrácia na daňovom úrade. Ani tento zákon však nerieši problém, ako mimo súd fyzicky vysťahovať neplatiča.

Zmluva zároveň musí byť písomná a zákon určuje čo v nej musí byť. Uzatvoriť zmluvu o krátkodobom nájme možno najviac na dva roky a za rovnakých podmienok ju zákon pripúšťa predĺžiť najviac na ďalšie dva roky, a to dvakrát.