Do nájomnej zmluvy môžete napísať aj zákaz prespávania iných osôb
Zmluva s nájomníkom nemusí (až na výnimku) byť písomná, no odporúča sa to. Vzťahy by tak mali byť jasnejšie, hoci dať na papier všetky pravidlá je viac utópia, ako prax. Sústrediť sa preto treba na základné náležitosti a všetko, čo je pre vás prioritou.
Pre niekoho to môže byť zákaz ďalšieho prenajímania (keď si do vášho bytu bez súhlasu za poplatok načierno nasťahuje váš nájomca kolegu či kamaráta), pre iného dokonca zákaz prespávania iných osôb, ako je nájomca . Taktiež to môže byť nedovolenie zapožičiavania magnetického kľúča od vchodovej brány. Pre iného je dôležité stanoviť si pevne hodiny a deň, kedy vás musí nájomca vždy vpustiť do bytu, aby ste ho skontrolovali. Prenájom bytu je bežná vec, ktorá však tiež musí sledovať určité pravidlá.
Pre takéto pravidlá je vhodné dohodnúť si aj prípadné sankcie v rozumnej výške. Slovenská legislatíva pozná dva právne rámce pre prenájom bytu. Jeden určuje Občiansky zákonník, druhým je pomerne nový zákon o krátkodobom nájme. Druhý vriant môže byť výhodnejší pre obe strany, a to vzhľadom na prevenciu proti neplatičom (kratšia výpovedná lehota, možnosť ukončiť nájom rýchlejšie, pravidlá pre kauciu). Podmienkou je však už spomínaná registrácia na daňovom úrade. Ani tento zákon však nerieši problém, ako mimo súd fyzicky vysťahovať neplatiča.
Zmluva zároveň musí byť písomná a zákon určuje čo v nej musí byť. Uzatvoriť zmluvu o krátkodobom nájme možno najviac na dva roky a za rovnakých podmienok ju zákon pripúšťa predĺžiť najviac na ďalšie dva roky, a to dvakrát.