Debničkové obmeny a ich balkónové pravidlá
Kontrastné farby
Biele kvety sa dajú skombinovať so všetkými odtieňmi, no azda najlepšie vyniknú v susedstve červených súkvetí, ako má napríklad železník „Vampire Red“. Pri ňom ideálne vynikne biela odroda chryzantémovky „Molimba“, ktorá bola špeciálne vyšľachtená na pestovanie v debničkách. Okrem toho sa bohato rozkonáruje a skoro kvitne.
Optimistická žltá
Takáto výsadba na balkóne rozhodne vyvolá pozitívnu náladu. Žltá farba je farba slnka, svetla a optimizmu, má priaznivý vplyv na nervový systém. Kvety v tejto farbe výborne reprezentuje minipetúnka „Lemon Ice“ či tunbergia „Sunny Lemon“. Tunbergie sa zvyčajne pestujú pri opore, okolo ktorej sa môžu ovíjať. Ako doplnková rastlina môže v tejto výsadbe byť použitá talianska slamiha, ktorej lístky príjemne voňajú. Podľa ich vône rastlina dostala ľudové pomenovanie karí.
Modro-biela kombinácia
Obľúbená modrá farba zdobí aj pomerne známe stračonôžky, ktoré je ideálne vysadiť do samostatnej nádoby. Vhodnými kvetmi na spoločnú výsadbu sú zas vejárovka či agerát, ktoré však môžu byť vysadené aj jednotlivo. Do debničky na zábradlie sa hodia nenáročné lobelky spolu s poliehavo rastúcimi bielymi bakopami. Spestrené bielymi chryzantémovkami vytvoria nádhernú farebnú kombináciu. Všetky tieto rastliny budú kvitnúť celé leto. Lepšie sa im samozrejme bude dariť pri pravidelnom hnojení.
Balkónové pravidlá
Nosnosť balkóna
Veľké črepníky s kvetmi a okrasnými drevinami, mini jazierka v nádobách a ťažký nábytok môžu konštrukciu balkóna naozaj zaťažiť. Na jeden štvorcový meter je jeho hranica záťaže zvyčajne 500 kg. Vždy to však záleží na druhu a stave konštrukcie.
Upevnenie nádob
Rovnako dôležité je vyhnúť sa škodám či nezhodám so susedmi a venovať zvýšenú pozornosť upevneniu závesných košov a balkónových nádob na zábradlí, aby pri prvom väčšom nápore vetra nedošlo k nepríjemnostiam. Držiaky črepníkov je potrebné pravidelne kontrolovať. Ak je balkón naozaj veterný, kvôli bezpečnosti sa odporúča pripevniť nádoby s rastlinami radšej len na vnútornú stranu zábradlia.
Opatrné zalievanie
Opatrný treba byť aj pri pretekajúcej zálievkovej vode, ktorá môže spôsobiť škody na fasáde domu. Dôležité pravidlo je zalievať pozorne a použiť dostatočne veľké podmisky, ktoré sa po daždi pravidelne vyprázdnia.
Nebezpečnosť postrekov
Skôr ako sa použije na ničenie škodcov balkónových rastlín chemický prípravok, je dobré vyskúšať alternatívu v podobe prevencie, rastlinných výluhov či biologických prípravkov. Pri výbere pesticídov, sa musia vždy dodržať všetky bezpečnostné pokyny a dávkovanie. Prípravky sa aplikujú, len ak je bezvetrie a nie na priamom slnku. Použijú sa na to určené postrekovače tak, aby sa postrekovou tekutinou zasiahlo naozaj len to, čo je potrebné.
Rýchlorastúce popínavky
Niektoré popínavé rastliny môžu svojimi korienkami poškodiť fasádu domu, hlavne ak je povrch omietky už čiastočne narušený. Rovnako môžu pri nekontrolovanom raste poškodiť alebo upchať odkvapové rúry. Rastliny sa preto majú pravidelne strihať a viesť po opornej konštrukcii.