Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
379 362 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
Staviame

Cenové rozdiely bytov a domov sa v niektorých lokalitách vymazávajú

Róbert Rektorovský - 15.08.2016 - 1692
Kupujúcim, ktorí odjakživa snívali o rodinnom dome, no z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov si museli zaobstarať byt, svitá na lepšie časy. Cenové rozdiely v hodnote bytov a domov sa totiž znižujú a v niektorých prípadoch vás dom vyjde dokonca lacnejšie.

Rozdiely medzi cenami bytov a rodinných domov už ani zďaleka nie sú také priepastné ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. Dianie na realitnom trhu prináša zaujímavú situáciu, ktorej výsledkom je postupné vyrovnávanie hodnoty oboch typov nehnuteľností. Samozrejme, že tento jav nastáva len vo vybraných lokalitách a je skôr výnimkou ako osvedčeným pravidlom. Pre mnohých kupujúcich je to však skvelá príležitosť ako si kúpiť vysnívané bývanie v dome.

Rodinné domy zdražujú pomalšie ako byty

Ceny domov síce v dlhodobom časovom horizonte nezaznamenávajú nejaký citeľný pokles, no aj napriek tomu sa približujú úrovni bytov. Spôsobené to je najmä rýchlejším zdražovaním bytov, ktoré v niektorých slovenských regiónoch presahuje 5%, čím začínajú dobiehať domy. Viacerí odborníci sa zhodujú, že na extra rýchlom tempe zdražovania bytov sa teraz nemá nič meniť, čo bude viesť k ďalšiemu približovaniu cien.

Porovnateľná hodnota domov a bytov len v istých lokalitách

Už vyššie sme naznačili, že zmenšovanie cenových rozdielov sa týka len niektorých lokalít, takže očakávať rovnaký vývoj po celom Slovensku bude zbytočné. Do aktuálneho zoznamu týchto lokalít môžeme zaradiť najmä krajské mestá, v ktorých je silnejšia ponuka a majitelia nehnuteľností môžu viac kalkulovať a ceny prispôsobovať aktuálnemu dianiu na realitnom trhu. Spomeňme hlavne Trnavu, Nitru a Košice, kde sú byty drahšie a ich hodnota sa pomaly približuje na úroveň domov.

Cena nehnuteľností sa vyrovnáva aj na bratislavských predmestiach

Nový jav na realitnom trhu, ktorého výsledkom by mohla byť väčšia orientácia zákazníkov na rodinné domy z dôvodu porovnateľných cien s bytmi, sme zaznamenali aj v Bratislave. Jedná sa však najmä o predmestia a okolité lokality, kde je ponuka domov niekoľkonásobne väčšia a to prináša zníženie cien, kým nedostatok bytov sa prejavuje prehnanými trhovými cenami. Pri niektorých lukratívnych projektoch sa s porovnateľnými cenovými ponukami stretávame aj v centrálnych mestských častiach, kde sú byty natoľko vzácne, že predbiehajú ceny domov.

Kupujúci za dom radi priplatia pár tisíc

Aj keď vo väčšine regiónov sú rodinné domy stále drahšie ako byty s podobnou výmerou a s polohou v podobne atraktívnej lokalite, majiteľom to neprekáža. Keďže rozdiely začínajú byť čoraz menšie, ochota doplatiť tých pár tisíc za dom stúpa a vlastníci nehnuteľností radi priplácajú za súkromie, priestrannosť a krajšie prostredie. Pokiaľ by sa cenové rozdiely znížili ešte výraznejšie, pochopiteľne môžeme očakávať väčší záujem o domy. To však neznamená, že dopyt po bytoch klesne, pretože tie sú na rozdiel od domov lepšie situované.

Situácia s postupným vyrovnávaním cien domov a bytov môže byť prínosom aj pre vás. Ak hľadáte nejakú nehnuteľnosť v Bratislave alebo ktoromkoľvek inom regióne a vzhľadom na nižšie ceny ste chceli uprednostniť byt, potom vás môžu momentálne ponuky vo vybraných lokalitách dosť prekvapiť a za podobnú sumu nájdete pekný rodinný dom. Každopádne vám držíme palce, nech si vyberiete správne a podarí sa vám nájsť vytúžené komfortné bývanie.