Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
308 990 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Uložiť inzerát
Ohodnotiť inzerát Počet hodnotení: 0

Kontaktujte inzerenta

V prípade, že Vás zaujala táto ponuka a mali by ste záujem o viac informácií, zadajte prosím Váš email, telefónne číslo a meno do kontaktného formulára.


Inzerent
Boris Barborík
babrorik@residence-real.sk
+421 903 308 042

Kontaktný formulár

Prosím skontrolujte správnosť údajov.
+421(0)
Prosím skontrolujte správnosť údajov.
Prosím skontrolujte správnosť údajov.
×

Forgáčovská kúria na predaj v obci Podtúreň - Liptovský Mikuláš

Typ
Predaj
Mesto
Podtureň
Typ nehnuteľnosti
Historické objekty
Plocha priestoru
800 m2
Typ stavby
Zmiešaná
Stav objektu
Pôvodný
Pridané
20.04.2018
Aktualizované
26.03.2020
Boris Barborík TP real estate s.r.o.
Kontaktovať makléra +421 903 308 042

Popis nehnutelnosti

Exkluzívne iba v realitnej kancelárii RESIDENCE vám ponúkame na predaj historicky najstaršiu kúriu v obci Podtureň pri Liptovskom Mikuláši A TO LEN ZA CENU POZEMKU!!!
Obec Podtureň sa nachádza na ceste medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Hrádkom v náručí mocných "strážcov", Západných a Nízkych Tatier. Jej poloha medzi dvoma centrami Liptova, prítomnosť diaľnice, železnice, okolitých turistických centier (Liptovský Ján, Demänovská dolina, Jasná, Aquapark Tatralandia...) predurčuje obec v súčasnosti i blízkej budúcnosti na jedno zo stredísk cestovného ruchu, podnikateľských aktivít a kvalitného bývania. Obyvatelia a návštevníci obce majú na dosah centrum Vysokých i Nízkych Tatier a s tým spojené prírodné krásy s mnohými možnosťami športového vyžitia či relaxu.
Technické údaje o nehnuteľnosti:
Orientácia pozemku je Sever/Juh, prístupný z oboch strán z obecnej asfaltovej komunikácie.
Celková plocha rozľahlého rovinatého pozemku je 3.996 m2.
IS: Elektrický prúd je s napätím 230/400V, vodovod, kanalizácia, plyn všetky prípojky na pozemku.
Súčasťou predaja sú aj 2 stavby hospodárskych budov prevažne drevenej konštrukcie.
V súčasnej dobe je stavba kúrie zakonzervovaná. Stavba je vedená ako národná kultúrna pamiatka v UNESCO. I napriek momentálnemu zhoršenému stavebno-technickému stavu je nositeľom viacerých pamiatkových hodnôt, či už historických, spoločenských, urbanistických, či umelecko-remeselných hodnôt ktoré predstavujú lokálne zachované štukové výzdoby v interiéri, kordonóve rímsy v exteriéry a podobne. K dispozícii je aj vyjadrenie Pamiatkového úradu Slovenskej Republiky k danej nehnuteľnosti zo Septembra roku 2018.
Funkčné využitie v prípade rekonštrukcie je momentálne schválené na účely rehabilitačného centra, seniorského domu a podobne.
K dispozícii je aj vypracovaný znalecký posudok kedykoľvek k nahliadnutiu.
Historické fakty o kúrii:
Forgáčovská kúria bola postavená v druhej polovici 16. storočia na mieste staršej drevenej kúrie (na jej mieste sa pripúšťa aj existencia staršej kamennej gotickej kúrie zo 14. storočia). Renesančnú kúriu začal stavať Andrej Podturňanský (1533, 1579) okolo roku 1580. Stavbu však dokončil až jeho syn Pavol (1573, 1628) v roku 1588. Objekt bol postavený ako jednoposchodová kúria so zvýšeným podkrovým a drevenými stropmi. Objekt používali v nasledujúcich storočiach Pavlovi potomkovia. V polovici 18. storočia budovu kaštieľa prestaval v barokovom štýle Šimon Podturňanský (1754, 1785). Okrem nákladnej prestavby tohto kaštieľa, postavil v Podturni aj ďalší kaštieľ, ktorý sa neskôr nazýval „Šimúnovský“. Nákladná prestavba zmenila nielen vzhľad pred tým skromnej a bežnej kúrie, ale doplnila jej okolie o veľký anglický park s okrasnými drevinami a štýlové hospodárske objekty. Po smrti Samuela Podturňaského v roku 1829, kaštieľ podľa testamentu zdedil jeho syn Mikuláš (1793-1862). Tento predposledný vlastník z rodu podturňanských pánov dal urobiť v budove viaceré, ale len účelové prestavby. Podobné úpravy vykonali v kaštieli po jeho smrti aj jeho deti Mikuláš a Berta. Po smrti Mikuláša Podturňanského mladšieho v roku 1904 a ďalších členov rodiny v 20-tych rokoch 20. storočia kúpila celý kaštieľa rodina Forgáčovcov z Podturne. Rodina v časti kaštieľa žila až do 60-tych rokov 20. storočia. V rokoch 1920-1935 v časti objektu sídlila Štátna ľudová škola. Po druhej svetovej vojne sa kaštieľ dostal do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok, kde je evidovaný pod číslom 362 ako „Forgáčovská kúria“. Na konci 60-tych rokov 20. storočia budovu odkúpila kancelária Slovenskej národnej rady. Z prostriedkov kancelárie sa mala na začiatku 80-tych rokov uskutočniť dôkladná rekonštrukcia a budova mala slúžiť ako účelový objekt pre Slovenskú národnú radu. V roku 1988 kaštieľ kúpilo výrobné družstvo Služba v Bratislave, ktoré ho po prestavbe chcelo využívať ako rehabilitačné centrum pre svojich zamestnancov. Pri prípravných rekonštrukčných prácach v roku 1989 bola asanovaná stará strecha. Pre nedostatok financií bol objekt potom len provizórne zakrytý jednoduchou sedlovou strechou a boli zastavené všetky rekonštruk-čné práce. V tomto stave sa zachoval až do dnes.
Priamo z pozemku je to len 7 km od centra Liptovského Mikuláša, 4 km od centra Liptovského Hrádku, 23 km lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry, 12 km Aquapark Tatralandia, 25 km GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ, 2,5 km je to k najbližšiemu diaľničnému zjazdu v Uhorskej Vsi.
V prípade záujmu o ponuku resp. viac informácií kontaktuje makléra: Boris Barborík 0903 308 042