Podmienky

Podmienky používania portálu

Prevádzkovateľ internetového portálu www.predajprenajom.sk vydáva podmienky používania portálu, upravujúce práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri využívaní služieb tohto internetového portálu. Tento internetový portál je verejným inzertným portálom, na ktorom sú uverejnené inzeráty o predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľností fyzických a právnických osôb, odborné články z oblasti realitného trhu a ponuka hypotekárnych úverov.

Každý, kto využíva obsah portálu www.predajprenajom.sk, je povinný sa oboznámiť s týmito podmienkami a tým, že obsah portálu využíva, prehlasuje, že sa s týmito podmienkami oboznámil, vyjadril súhlas s ich obsahom a zaväzuje sa ich bezvýhradne dodržiavať. Pri využívaní obsahu Portálu musí návštevník dodržiavať taktiež všeobecne záväzné právne predpisy, etické a morálne pravidlá.

PDF

Kompletné znenie podmienok používania portálu a dodatkov si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Pre bezproblémové prehliadanie tohoto typu súboru vám odporúčame nainštalovať najnovšiu verziu programu Adobe Acrobat Reader.

Stiahnuť PDF
×
Filter nehnuteľností
m2 m2
Doba úveru
376 782 nehnuteľností
Zobraziť Reset Filter
Vlastné zdroje
80%
Splatnosť hypotéky
30 rokov
Magazín
iExteriér a záhrada

3 tipy ako zastaviť žltnutie trávnika

Michal Makovický - 22.07.2016 - 33637
Zelený trávnik je pýchou každej záhrady a tvorí najväčšiu súvislú plochu pozemku. Trávnik dáva každej záhrade svojský ráz a vytvára pocit pohodlnosti a pokoja, nakoľko zelená farba utišuje myseľ.

Prečo mi žltne trávnik?

Trávnik nám však môže začať žltnúť, čo obyčajne pokazí celkový efekt záhrady. Dočítajte sa, prečo trávnik žltne a akými správnymi krokmi tomu možno zamedziť.

Obyčajne si môže každý myslieť, že trávnik žltne pre nedostatok vlahy a sucho. To však nemusí byť vždy pravda, práve naopak. Najčastejším problémom žltnutia trávnika je prebytok vody v pôde a sústavné zamokrenie koreňov trávy. Odborníci odporúčajú spraviť rozbor pôdy, ktorý častokrát odhalí, prečo trávnik žltne, ak nie je žltnutie spôsobené prílišnou vlhkosťou v pôde. Väčšina trávnikov znáša kyslé pôdy, no problémom môžu byť aj veľmi vápenatá pôda, alebo nahromadený stavebný odpad zakopaný pod zemou. Pri dokončení stavebných prác okolo domu sa stavebný odpad zvykne zahrabať na záhrade do zeme, čo sa môže zdať ako múdre riešenie na odpratanie odpadu. Stavebný odpad však môže v danom mieste meniť vlastnosti pôdy, prípadne pôsobiť ako drenáž, a na týchto miestach môže váš trávnik žltnúť.

 

 

1.Prevzdušňovanie a prerezávanie trávnika

Prevzdušňovanie, odborne nazývané aerofikácia, a prerezávanie, nazývané vertikutácia, sú odborné spôsoby, ako zachrániť trávnik. Trávniky sa obvykle prevzdušňujú na jar a laické oko by mohlo pokladať túto formu starostlivosti o trávnik ako jeho ničenie. Vskutku trávnik po prerezaní alebo prevzdušnení vyzerá zničený, no presne to je podnet na jeho nový rast. Ako trávnik rastie a starne, neustále sa zahusťuje a navzájom prerastá, až kým nevytvorí doslova koberec, cez ktorý sotva prestrčíte nôž. Takéto sústavné zahusťovanie trávnika je v poriadku do určitej miery, pokým sa trávnik nezačne doslova dusiť, čo môže spôsobiť žltnutie a jeho úhyn. Prerezávanie používame na menej poškodený trávnik, prevzdušňovanie na trávnik viac až veľmi prerastený. Princíp prevzdušňovania spočíva vo vyberaní kusov trávnika spolu so zeminou pomocou stroja (cca 1 – 2 cm). Prerezávanie sa tiež vykonáva špeciálnym prerezávačom a v trávniku vytvorí, prereže dlhé pásy. Oba princípy sú efektívne a podnecujú trávnik k novému rastu.

 

 

2.Hnojenie trávnika

Hnojenie trávnika patrí medzi základné postupy pri jeho udržiavaní. Žltnutie trávnika môže byť spôsobené aj nedostatkom živín v pôde, čo sa prejaví najmä vtedy, keď je trávnik starší. Trh je presýtený hnojivami na trávnik v rôznych cenových kategóriách a na to, aby ste si vybrali správne, držte sa nasledujúcej zásady. Trávnik má vysoké nároky na dusík, a preto volíme dusičité hnojivá a liadok vápenatý. Trávnik by sme mali hnojiť priebežne počas roka. S hnojivom to však nesmieme preháňať, nakoľko príliš prehnojený trávnik môže rásť nevídane rýchlo a bolo by potrebné ho kosiť viackrát do týždňa.

 

 

3.Zavlažovanie trávnika

Ako bolo spomenuté, trávnik žltne najmä pre prebytok vody. Majitelia záhrad si to často neuvedomujú a žlté fľaky v trávniku ešte viac polievajú, čím len prilievajú olej do ohňa. Zavlažovanie trávnika je veľmi podstatné, no treba zohľadniť zrnitosť pôdy a to, ako rýchlo voda odteká. Ak sa voda v pôde zadržiava, čo sa stáva najmä pri ílovitých pôdach, trávnik žltne. Pri zalievaní trávnika treba, samozrejme, zohľadniť stanovisko, aktuálnu teplotu, ročné obdobie, počasie a logicky na jar a v lete zavlažujeme najviac, na jeseň najmenej. Zamerajte sa najmä na to, či je povrch pôdy dostatočne urovnaný, nakoľko na niektorých miestach môže voda stekať a tvoriť malé jazierka a mláčky.

Problém žltnutia trávnika je častý a môže ho zničiť. Dodržiavaním uvedených zásad a postupov žltnutie trávnika eliminujete na minimum a budete sa môcť tešiť z krásnej zelenej plochy ako v anglickom parku. Každoročne trávnik prevzdušnite, aby sa nedusil samým sebou, nezabudnite na pravidelné hnojenie správnymi prostriedkami a dávajte si pozor na zavlažovanie, nakoľko žltnutie trávnika nespôsobuje sucho, ale naopak prebytok vody.